Koszyk
KONTAKT (PON-PT 7.30-14.30): 660 220 333
Darmowa dostawa* od 160.00 

Ostropest plamisty a nowotwory przewodu pokarmowego

Czy ostropest plamisty może pomóc w walce z nowotworami żołądka?

Rak żołądka to trzeci pod względem śmiertelności nowotwór na całym świecie. Wszystko wskazuje jednak na to, że z pomocą oleju z ostropestu plamistego można skutecznie powstrzymać rozwój tej przykrej choroby. W jaki sposób? Zdradzamy poniżej! Przeczytaj i dowiedz się, jak ostropest działa na nowotwory!

Ostropest plamisty i jego działanie antynowotworowe

Tajemnica antynowotworowego działania ostropestu tkwi w substancji, którą określa się jako sylibina. To niezwykle cenny dla zdrowia flawonoid, który stymuluje produkcję enzymów STAT1 i STAT3, które chronią przed rozwojem nowotworów. Ponadto uniemożliwiają one migrację istniejących już komórek nowotworowych, co zapobiega się rozprzestrzenianiu choroby. Dlatego też uważane są za onkogeny, które wzmacniają odporność organizmu. To jednak nie wszystko. Okazuje się również, że w połączeniu z lekami przeciwnowotworowymi takimi jak paklitaksel, sylibinina  zwiększa skuteczność leczenia raka żołądka. Niestety jednak zdaniem badaczy potrzeba wykonać więcej badań, by móc określić, jaka dawka sylimaryny jest najbardziej optymalna w leczeniu raka przewodu pokarmowego u ludzi1.

Olej z ostropestu plamistego i jego synergiczne działanie

Co ciekawe, wyniki badań zespołu prowadzonego przez Zhang Y. z Uniwerystetu w Maastricht potwierdziły, że olej z ostropestu działa synergicznie z lekami przeciwnowotworowymi takimi jak paklitaksel. Ujawniły one, że połaczenie sylibinina–paklitaksel hamuje proliferację komórek rakowych, czyli ich rozmnażanie się. Ponadto zawarta w ostropeście sylibinina pozwala skutecznie obniżyć dawki paklitakselu w chemioterapii raka, co może pomóc w wyeliminowaniu jej efektów ubocznych, w tym m.in. wypadania włosów. Warto jednak zaznaczyć, że badania te są dopiero w fazie testów, a na ich dokładne wyniki trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Nie ulega jednak wątpliwościom, że olej z ostropestu może okazać się remedium w walce z nowotworami układu pokarmowego.

Ostropest plamisty a inne nowotwory

Choć badania nad ostropestem i jego skutecznością w walce z nowotworami układu pokarmowego dalej trwają, roślina ta od kilku lat jest już wykorzystywana w lekach przeznaczonych dla osób z rakiem prostaty, jajników, płuc, piersi, szyjki macicy, sutka oraz okrężnicy. Coraz chętniej wykorzystuje się go również w profilaktyce raka skóry, raka jelita grubego i pęcherza. Co więcej, zawarta w nim sylimaryna zapobiega powstaniu czerniaka. Roślina ta otwiera więc zupełnie nowe możliwości w leczeniu chorób nowotworowych – niezależnie od tego, jaka część ciała oraz w jakim stopniu jest ona objęta zmianami nowotworowymi.

Bibliografia:

  1. Fallah M., Davoodvandi A., Nikmanzar Sh., Aghili Sh. etc. 2021. Silymarin (milk thistle extract) as a therapeutic agent in gastrointestinal cancer. W: Biomedicine & Pharmacotheraypy. Vol. 142, s.: 1120–1124.

  2. Zhang Y., Ge Y., Ping x., Yu M., Lou D. i W. Shi. 2018. Synergistic apoptotic effects of silibinin in enhancing paclitaxel toxicity in human gastric cancer cell lines. W: Molecular Medicine Reports. Vol. 18(2), s.: 1835–1841.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.