Koszyk
KONTAKT (PON-PT 7.30-14.30): 660 220 333
🐣🐤🐥
Darmowa dostawa* od 150.00 



Przerwa Świąteczna! 29 marca 2024r - 1 kwietnia 2024r.
Życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych.

Olej z wiesiołka – recepta na piękną skórę i włosy

Właściwości oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6, w tym kwas linolowy i gamma-linolenowy. Do innych wartościowych składników należą m.in.: kwas palmitynowy, oleinowy, witamina E, cynk, selen, magnez oraz wapń. Tak bogaty skład przekłada się na jego wspaniałe właściwości – doskonale pielęgnuje i regeneruje włosy oraz skórę1.

Zdrowe włosy

Piękne i lśniące włosy to nie tylko geny, ale przede wszystkim wynik odpowiedniej pielęgnacji. Olej z wiesiołka to skuteczne rozwiązanie w wielu problemach z włosami i skórą głowy. Jest on nieoceniony w walce z nadmiernym wypadaniem, ponieważ hamuje ten proces, wspomagając i stymulując wzrost nowych włosów. Wzmacnia cebulki włosowe i jednocześnie pomaga w zapuszczeniu długich i pięknych pasm. Dodatkowo kwasy tłuszczowe w nim zawarte ograniczają nadmierne przetłuszczanie się włosów2. Bogaty skład odżywia włosy, nadając im miękkości, elastyczności oraz odpowiedniego nawilżenia.

Piękna i jędrna skóra

Olej z wiesiołka jest częstym składnikiem kremów oraz innych kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. Doskonale sprawdza się dla skóry atopowej, która potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Można go używać w czystej postaci do przemywania twarzy – dzięki temu poprawia stan skóry, regeneruje ją i łagodzi podrażnienia. Tworzy on ochronną barierę na skórze, dzięki czemu zmniejsza ryzyko utraty wilgoci. Nada się on również dla skóry trądzikowej, ponieważ zapobiega trądzikowi i reguluje wydzielanie sebum. Kwasy oleinowe zawarte w oleju z wiesiołka nadają skórze elastyczności, natomiast kwasy gamma-linolenowe odżywiają ją i zapewniają zdrowy i świeży wygląd3.

Jak olejować włosy olejem z wiesiołka?

Olejowanie włosów to prosty zabieg pielęgnacyjny, który zapewni im nawilżenie, bogate odżywienie oraz ochronę. Oleje, czyli emolienty, domykają łuski włosów, dzięki czemu nadają im blasku, sypkości oraz elastyczności4. Taki zabieg wystarczy wykonać raz w tygodniu, a efekty można zobaczyć już po kliku pierwszych tygodniach. Olejować należy włosy przed myciem. Produkt można nanieść na włosy suche lub zwilżone odpowiednim humektantem np. żelem aloesowym, lub wodą różaną. Niewielką ilość oleju należy rozprowadzić na całej długości włosów, w zależności od preferencji oraz potrzeb, można go również wmasować w skórę głowy. Następnym krokiem jest zabezpieczenie głowy folią i owinięcie jej ciepłym ręcznikiem. Olej na włosach powinno się trzymać od 40 minut do kilku godzin, niektórzy również decydują się zostawić go na noc. Po upływie tego czasu należy zmyć głowę ciepłą wodą, a następnie nanieść na włosy dużą ilość odżywki. Ten proces, czyli emulgowanie, pomoże pozbyć się resztek oleju z włosów. Po takim zabiegu wystarczy tak jak zwykle umyć włosy szamponem.

Jak pielęgnować skórę?

Pielęgnowanie skóry za pomocą oleju z wiesiołka może mieć różne formy. Można go używać w czystej postaci, jednak nie wszystkim będzie służył taki zabieg. Świetnie sprawdzi się jako składnik domowej maski do twarzy np. w połączeniu w jogurtem naturalnym, o doskonałym działaniu przeciwtrądzikowym. Tak przygotowaną maskę, należy pozostawić na twarzy około 20 minut, a następnie zmyć ją ciepłą wodą. Dla osób z suchą skórą lepszym rozwiązaniem będzie maseczka nawilżająca z dodatkiem rozgniecionego banana i miodu. Z oleju z wiesiołka i łyżeczki cynamonu można również przygotować skuteczny peeling zarówno do skóry twarzy, jak i ciała.

Źródła:

1. A. Kaźmierska, E. Gawor, Wpływ oleju z wiesiołka na skórę, ze szczególnym uwzględnieniem działania kwasu gamma-linolenowego (GLA), http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.4-2.pdf

2. K. Pytkowska, J. Arct, Nutriceuticals in skin and hair care, https://www.researchgate.net/profile/Jacek-Arct/publication/301776686_Nutriceuticals_in_skin_and_hair_care/links/572761ed08ae262228b44a42/Nutriceuticals-in-skin-and-hair-care.pdf

3. A. Zielińska, I. Nowak, Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, Chemik 2014, 68, s.103-110

4. Effect of mineral oil, sunflower oil, and coconut oil on prevention of hair damage, j, Cosmet. Sci., 54, 175-192

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.