Koszyk
KONTAKT (PON-PT 7.30-14.30): 660 220 333
Darmowa dostawa* od 160.00 

Olej z ostropestu a zdrowa wątroba

Ostropest plamisty znany jest w medycynie od wieków. Jednym z jego zastosowań było leczenie chorób wątroby. Dzięki badaniom naukowym rola ostropestu plamistego w medycynie wzrosła – odkryto, że zawarta w nim sylimaryna posiada cenne właściwości lecznicze. Chroni i leczy wątrobę. Czy zimnotłoczony olej z ostropestu można stosować w profilaktyce chorób wątroby? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przyjrzeć się bliżej tej niezwykłej roślinie.

Co kryją w sobie nasiona ostropestu – o sylimarynie słów kilka
Olej z nasion ostropestu jest źródłem wielu antyoksydantów, w tym sylimaryny. To właśnie ten składnik oleju z ostropestu jest najcenniejszy dla profilaktyki i leczenia chorób wątroby. Zawarta w nasionach ostropestu plamistego sylimaryna jest bardzo silnym antyutleniaczem. Stanowi mieszaninę flawonolignanów, wśród których w przewadze znajdują się sylibina, sylidianina i sylikrystyna.

Zawartość sylimaryny w nasionach ostropestu sięga 3%. Udowodniono, że poprawia ona aktywność cytochromu P450 oraz białek enzymatycznych katalizujących biosyntezę lipidów. Dzięki czemu substancja ta skutecznie przeciwdziała rozwojowi chorób wątroby. Nasiona ostropestu wykorzystuje się do produkcji leku – sylimarolu, który stosowany jest w schorzeniach wątroby.
Posiada ona działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Stąd wykorzystywanie są do produkcji preparatów działających ochronnie na komórki wątroby. Sylimaryna skutecznie ochrania wątrobę przed szkodliwymi substancjami, nawet takimi o silnym działaniu jak alkohol i toksyny.

Olej z ostropestu w profilaktyce zdrowej wątroby

Olej pozyskiwany z nasion ostropestu jest jednym z najcenniejszych i niezwykłych olejów. Wykorzystuje się go na wiele różnych sposobów. Zawiera fosfolipidy oraz dobrze przyswajalną formę witaminy E. Wyróżnia go także wysoka zawartość kwasu linolowego.

Co najistotniejsze dla osób dbających o wątrobę, zimnotłoczony olej z ostropestu zawiera silimarynę w niewielkim stężeniu. Dzięki czemu poleca się go przede wszystkim do profilaktyki chorób wątroby. Można go stosować bezpiecznie jako suplement diety aby wspomóc regulację pracy wątroby. Możliwe jest także wykorzystanie oleju z ostropestu jako środka wspomagającego leczenie marskości wątroby. Podkreślić jednak należy, że w przypadku występowania schorzeń stosowanie wszelkich dodatkowych preparatów, nawet ziół i olejów należy skonsultować z lekarzem.
Dzięki temu, że sylimaryna pomaga w regeneracji komórek wątroby, olej z ostropestu poleca się także w okresie rekonwalescencji po chorobach wątroby i przewodu pokarmowego. Zawarte w nim przeciwutleniacze dodatkowo wspomagają pracę wątroby chroniąc przed nawrotem choroby. Warto podkreślić, że aby zimnotłoczony olej z ostropestu mógł chronić wątrobę należy spożywać go na zimno.
Olej z ostropestu nie wykazuje działań niepożądanych, niemniej nie zaleca się stosowania go przez osoby przyjmujące leki antykoncepcyjne, kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią. Poza tymi przypadkami warto sięgać po niego regularnie. Mając możliwość, czemu nie korzystać z dobrodziejstw natury, szczególnie jeśli mają one silne potwierdzenie w badaniach naukowych.
 
Bibliografia:
Nurzyńska-Wierdak, R. i in., Ostropest plamisty (Silybum marianum [L .] Gaertn.) – fitochemia i efekty terapeutyczne, Annales Horticulturae, 28(4), 2008, 15-32.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.