Koszyk
KONTAKT (PON-PT 7.30-14.30): 660 220 333
Darmowa dostawa* od 160.00 

Olej z czarnuszki a choroba Hashimoto

Olej z czarnuszki a choroba Hashimoto

Szacuje się, że nawet 800 000 osób w Polsce zmaga się z chorobą Hashimoto. Jak się jednak dowodzą najnowsze badania, w walce z tą przypadłością niezwykle pomocny jest olej z czarnuszki. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Jak olej z czarnuszki wpływa na funkcjonowanie tarczycy?

O dobroczynnym wpływie czarnuszki na zdrowie pisaliśmy już nie raz. Jak się również okazuje, roślina ta ma również pozytywnym wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Co więcej, pomaga ona obniżyć poziom TSH, czego dowodzą wykonane w 2021 r. badania tureckiego zespołu badaczy. Zbyt wysoki poziom tego hormonu jest jednym z objawów choroby Hashimoto. Olej z czarnuszki pomaga natomiast ustabilizować pracę tarczycy, która jest odpowiedzialna za nadprodukcję TSH. Tym samym, jak dowodzą badacze, przyjmowany regularnie olej z czarnuszki, pomaga więc łagodzeniu objawów Hashimoto takich jak: zaburzenia cukru we krwi, pracy jelit, a nawet i problemu z przemianą materii. Co więcej, może on również pomóc w uniknięciu tycia, które jest skutkiem ubocznym Hashimoto1.

Wszystko za sprawą substancji, jakie znajdują się w czarnuszce, która służy do wytłaczania oleju. Jest ona bogata m.in. w aminokwasy, kwasy tłuszczowe, fitosterole i saponiny, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, antynowotworowe oraz antyoksydacyjne. W połączeniu z witaminami i minerałami, które znajdują się w czarnuszce (m.in. witamina A, B1, B3, B6, E, żelazo, wapń, magnez, potas, sód i cynk), roślina ta i tworzone z niej produkty, mają bardzo pozytywny wpływ na układ immunologiczny człowieka.

Jak olej z czarnuszki pomaga na Hashimoto?

Skuteczność czarnuszki w walce z Hashimoto potwierdzają także wykonane w 2020 r. badania uczonych z Uniwersytetu w Dhace, którzy potwierdzili, że stosowanie czarnuszki, jest równie skuteczne w walce z tą chorobą, co czarny kumin. Badacze przez 8 tygodni podawali bowiem olej z czarnuszki grupie pacjentów, u których wykryto Hashimoto. Badania te potwierdziły, że u osób, które przyjmowały 2 gramy oleju dziennie, odnotowano korzystne zmiany markerów stresu oksydacyjnego, w tym m.in. zwiększenie TAC oraz zmniejszenie stężenia TSH i MDA. Poprawie uległ też poziom FT3. Ponadto dowiedli oni, że olej z czarnuszki pomaga w przypadku dysfunkcji śródbłonka oraz w leczeniu zaburzeń metabolicznych, jakie wywołuje Hashimoto2.

Jak stosować olej z czarnuszki na Hashimoto?

Osobom, które zmagają się z chorobą Hashimoto, poleca się włączyć do codziennej diety olej z czarnuszki. Należy go spożywać na czczo przed posiłkiem, rano lub wieczorem w ilości 2 gram. Jest to równowartość połowy łyżeczki do herbaty. Pierwsze efekty stosowania oleju będą widoczne już po 2 tygodniach od rozpoczęcia jego stosowania.

Bibliografia:

  1. Avci, G., Ulutas, E., Ozdemir, V. i I. Kivrak. 2021. The positive effect of black seed ( Nigella sativa L.) essential oil on thyroid hormones in rats with hypothyroidism and hyperthyroidism. W: Journal of Food Biochemistry, Vol. 46(1). s: 1–9.

  2. Farhangi M. A. i T. Siroos. 2020. The effects of powdered black cumin seeds on markers of oxidative stress, intracellular adhesion molecule (ICAM)-1 and vascular cell adhesion molecule (VCAM)–1 in patients with Hashimoto’s thyroiditis. W: Clinical Nutrition ESPEN, Vol. 37. s.: 207–212.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.