Koszyk
KONTAKT (PON-PT 7.30-14.30): 660 220 333
🐣🐤🐥
Darmowa dostawa* od 150.00 



Przerwa Świąteczna! 29 marca 2024r - 1 kwietnia 2024r.
Życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych.

Olej lniany i jego znaczenie w leczeniu chorób kardiologicznych

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że każdego roku w całej Polsce z przyczyn kardiologicznych umiera nawet 175 tysięcy osób. Z kolei w całej Europie na choroby układu sercowo-naczyniowego zapada ponad 11 milionów rocznie. Zdaniem ekspertów nawet 80% wszystkich z tych przypadków ma jednak szansę na to, by wyjść z choroby cało. Pomogą w tym produkty takie jak olej lniany. Jak? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Olej lniany a choroby kardiologiczne

Choroby sercowo-naczyniowe, które są jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie, można w wielu przypadkach wyleczyć. Co więcej, niezwykle skutecznym produktem, który może w tym pomóc jest olej lniany. Potwierdzają to również badania kanadyjskiego zespołu naukowców z Uniwersytetu w Manitoba. Dowiedli oni, że stosowanie tego oleju ma korzystny wpływ na układ krążenia. Produkt ten skutecznie obniża ciśnienie, działa przeciwmiażdżycowo, przeciwzapalnie oraz obniża poziom złego cholesterolu.

W dodatku zapobiega powstawaniu arytmii. Wszystko za sprawą kwasów tłuszczowych omega-3, kwas α-linolenowego oraz błonnika. Ponadto ze względu na dużą zawartość związków bioaktywnych, takich jak cyklolinopeptydy i glikozydy cyjanogenne siemię, które sprawiają, że olej z siemienia lnianego pomaga w leczeniu u zapobieganiu chorób kardiologicznych1.

Czy olej lniany może pomóc osobom z chorobami sercowo-naczyniowymi?

Wykonane w 2018 r. badania kanadyjskich naukowców dowodzą, że siemię lniane ma pozytywny wpływ na stan zdrowia osób z chorobami sercowo-naczyniowymi. Z tego też powodu zaliczany do grona żywności funkcjonalnej olej lniany jest również coraz częściej wykorzystywany do leczenia chorób układu krążenia. Badania naukowców dowodzą, że produkt ten obniża ryzyko pojawienia się nadciśnienia tętniczego, agregacji płytek krwi, dyslipidemii, miażdżycy, a nawet arytmii serca. Jego regularne spożywanie zapobiega występowaniu stanów zapalnych oraz zwiększa odporność na stres oksydacyjny1.

Jak olej lniany może pomóc w leczeniu chorób kardiologicznych?

Tłoczony na zimno olej z siemienia lnianego to niezwykle cenny składnik codziennej diety. Badania dowodzą, że przyjmowanie go wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Co więcej, zaobserwowany spadek następowało znacznie szybciej, niż przy stosowaniu leków przeciwnadciśnieniowych. Z kolei ze względu na dużą zawartość ALA potwierdzają, że u osób, którym przez 12 tygodni podawania 14 g oleju zmniejszyły się odpowiedzialne za nadciśnienie SBP, MAP i DBP. Wszystko dzięki temu, że ALA oddziałują na stężenie oksylipiny, która jest odpowiedzialna za występowanie stanów zapalnych oraz napięcie naczynek2.

Co więcej,  olej z siemia lnianego obniża poziom lipidów oraz działa przeciwmiażdżycowo. Jego regularne stosowanie obniża poziom złego cholesterolu – i to nawet o 18%. Dowiodły tego przeprowadzone w 2003 r. badania naukowców z Uniwersytetu w New Delhi. Potwierdzają one również skuteczność ziaren lnu, które podawano królikom z miażdżycą. Suplementacja nasionami lnu przyczyniła się do zahamowania procesu tworzenia się blaszek miażdżycowych. Zwierzęta przebadano również pod kątem regresji blaszek miażdżycowych. Okazało się, że po po 8 tygodniach codziennego stosowania nasion lnu blaszki miażdżycowe się ustabilizowały. Z kolei po upływie 14 tygodni doszło do ich zmniejszenia się o 40%2.

Bibliografia:

  1. Parikh M. i G.N. Pierce. 2018. Flaxseed: its bioactive components and their cardiovascular benefits. W:Mining Natural Products for Cardiovascular Benefits. Vol. 314 (2), s.: 146-159.

  2. Lee P. i K. Prasad. 2003. Effects of flaxseed oil on serum lipids and atherosclerosis in hypercholesterolemic rabbits. W: Journal Cardiovascular Pharmacology and Therapeutics. Vol. 8(3), s.: 227-235.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.