Koszyk
KONTAKT (PON-PT 7.30-14.30): 660 220 333
Darmowa dostawa* od 160.00 

Liofilizowana malina – przepisy na pyszny początek dnia!

Istnieje wiele metod konserwacji żywności, jednak to liofilizacja zasługuje na szczególną uwagę. Liofilizowane owoce zachowują bowiem wszystkie swe wartości odżywcze i minerały. Nic więc dziwnego, że tak chętnie wykorzystuje się je w codziennym jadłospisie. Dlatego tez poniżej podpowiadamy, z czym i jak przyrządzać liofilizowane maliny. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Maliny liofilizowane i ich właściwości

Liofilizacja to proces, który pozwala zachować wszystkie składniki i wartości odżywcze, jakie kryją w sobie owoce. Nie wspominając o kolorze i smaku, które praktycznie nie odbiegają od tego, jak smakują świeże maliny. Nie brak im ani słodyczy, ani intensywnie purpurowego koloru. Nic więc dziwnego, że stanowią one interesujący dodatek do wielu potraw, ciast i deserów.

W dodatku są one bogate w witaminę C, E, B1, B2, B6 oraz minerały takie jak fosfor, potas, wapń, magnez i żelazo. Ponadto znajdują się w niej także duże ilości kwasu foliowego i błonnika pokarmowego. Badania kliniczne potwierdzają natomiast, że ze względu na dużą ilość zawartych w nich antocyjanów, liofilizowane maliny regulują poziom glukozy we krwi. Co więcej, zawierają one również wiele przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. Z kolei ze względu na duże ilości witaminy C, skutecznie budują odporność i działają przeciwzapalnie1.

Z czym jeść maliny liofilizowane?

Maliny liofilizowane to bardzo smaczny dodatek do śniadań. Ich niezwykły kolor ożywi potrawę i sprawi, że będzie się prezentować jeszcze bardziej apetycznie. Co więcej, można je stosować zarówno na zimno, jak i na ciepło. Można je zatem śmiało dodać do porannej porcji płatków śniadaniowych, musli, jogurtu czy granoli. Równie smacznie będą prezentować się w kaszce, czy ryżu z mlekiem.

Bezglutenowa granola z malinami liofilizowanymi

To pomysł na pyszne i zdrowe śniadanie dla całej rodziny. A w dodatku do jego przygotowania wystarczy zaledwie:

  • 1 szklanka liofilizowanych malin;

  • 1 szklanka pestek dyni;

  • 1 szklanka płatków;

  • 1 szklanka wiórków kokosowych;

  • 2 łyżeczki cynamonu;

  • 4 duże łyżki miodu;

  • Opcjonalnie: 1 szklanka pestek słonecznika i szczypta soli.

Następnie wymieszaj ze sobą wszystkie sypkie składniki (poza malinami), wyłóż je na blasze do pieczenia i wsadź do piekarnika rozgrzanego do 90 stopni Celsjusza. Domowej roboty granola musi się piec przez ok. 20 minut, a co 5 minut należy ją wymieszać. Po upływie tego czasu granolę trzeba przestudzić i dodać do niej liofilizowane maliny. Tak sporządzoną mieszankę można trzymać nawet przez kilka miesięcy – pod warunkiem, że jest ona przechowywana w hermetycznym pojemniku.

Dżem z liofilizowanych malin

Fanom kanapek i słodkich śniadań z pewnością do gustu przypadnie również dżem z liofilizowanych malin. A do jego przygotowania potrzeba jedynie

  •  1 szklankę malin liofilizowanych;

  • ¼ szklanki syropu kokosowego;

  • 1 szklanka wody;

  • 3 duże łyżki pektyny;

  • Opcjonalnie: szczypta soli himalajskiej.

Aby przygotować dżem, należy umieścić w rondelku wszystkie składniki poza pektyną, a następnie gotować na średnim ogniu przez ok.5 minut. Po zdjęciu z ognia należy dodać pektynę, przelać mieszaninę do słoiczka na dżem, zakręcić i odstawić w chłodne miejsce. Po upływie 20 minut dżem będzie już gotowy do spożycia.

Bibliografia:

  1. Syamaladevi R.M., Sablani S.S., Tang J., Powers J. i B.G. Swanson. 2011. Stability of anthocyanins in frozen and freeze–dried raspberries during long–term storage: in relation to glass transition. W: Journal of Food Science, V: 76(6), s.: 414–421.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.