Koszyk
KONTAKT (PON-PT 7.30-14.30): 660 220 333
Darmowa dostawa* od 160.00 

Olej z czarnuszki w trakcie chemioterapii i leczenia jej skutków ubocznych

Chemioterapia to dla wielu osób ostatnia deska ratunku – niestety jednak często bywa ona wyniszczająca dla organizmu. Zmęczony nią organizm wymaga odpowiedniej suplementacji, która złagodzi skutki uboczne i wpłynie na poprawę samopoczucia po chemii. Warto więc pomyśleć o naturalnej suplementacji, jaką jest olej z czarnuszki. Przeczytaj i dowiedz się, jak tłoczony na zimno olej z czarnuszki wpływa na osoby po chemioterapii!

Właściwości oleju z czarnuszki

Tłoczony metodą na zimno olej z czarnuszki może być wykorzystywany w celu wyeliminowania skutków ubocznych leczenia chemioterapią nowotworów różnych rodzajów. Wszystko za sprawą tymochinon (thymoquinone), które są zawarte w nasionach czarnuszki. To właśnie dzięki tej substancji olej z czarnuszki jest wykorzystywany w leczeniu efektów ubocznych chemioterapii. Tymochinon przyczynia się bowiem do zmniejszenia gorączki, zapobieganiu infekcjom. Jak wskazują niektóre publikacje, związki te są świetną alternatywą dla pacjentów z rakiem piersi, którym podaje się tamoksyfen).

Przyjmowanie oleju z czarnuszki w trakcie chemioterapii

Należy pamiętać o tym, że włączenie oleju z czarnuszki do diety zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Może się bowiem okazać, że pacjentka będzie musiała wyeliminować z jadłospisu niektóre produkty. W przypadku pacjentek z rakiem piersi, które są leczone – w trakcie suplementacji olejem z czarnuszki trzeba będzi  unikać, szpinaku, pietruszki i zielonej herbaty.

Olej z czarnuszki – zastosowanie przy chemioterapii

Badania potwierdzają, że olej z czarnuszki tłoczony na zimno wpływa na poprawę skuteczności chemioterapii. Ponadto zmniejsza ono ryzyko występowania skutków ubocznych przyjmowania chemii. Wszystko za sprawą tymochinon, które mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się skutków ubocznych chemioterapii, np. gorączki neutropenicznej u dzieci z guzami mózgu. Badania te wykazały, że wśród dzieci, którym każdego dnia w trakcie chemioterapii podawano doustnie 5 g czarnuszki, prawdopodobieństwo występowania tej choroby jest znikome. Pomimo suplementacji w tej grupie na gorączkę neutropeniczną zachorowało jedynie 2.2% dzieci. Tym samym w grupie dzieci, u których nie podjęto się suplementacji czarnuszką, odnotowano, że aż 19.2% dzieci doznało objawów tej choroby1.

Olej z czarnuszki u osób z rakiem wątroby i dzieci z białaczką limfoblastyczną

Zawarty w oleju z czarnuszki tymochinon zmniejsza objawy związane z chemioterapią u osób cierpiących na raka wątroby oraz hepatotoksycznością u dzieci z białaczką. Choroby te wywoływane są na skutek podawania metotreksatu, a ten z kolei bardzo często jest podawany dzieciom z powodu zwiększenia przeżywalności. Dodatkowa suplementacja olejem z czarnuszki sprzyja reemisji raka. Udowodniły to badania przeprowadzone w 2015 r. przez badaczy z Uniwersytetu Tanta w Egipcie, którzy u części ze swoich pacjentów (dzieciom z ostrą białaczką limfoblastyczną), w trakcie leczenia metotreksatem zastosowali tłoczonym na zimno olejem z czarnuszki. W przeciwieństwie do grupy dzieci, która otrzymała placebo – u dzieci, którym podawano olej z czarnuszki, osiągnięto o ok. 30% lepszą reemisję oraz o 1/3 mniej nawrotów choroby. To jednak jeszcze nie wszystko. U dzieci stosujących olej z czarnuszki szanse na przeżycie bez ryzyka nawrotu choroby poprawiły się nawet o 60%2.

  1. Mostafa, A.G.M, Hossain M.K., Basak, D.i Bin Sayeed, M.S. 2017. Thymoquinone as a Potential Adjuvant Therapy for Cancer Treatment: Evidence from Preclinical Studies.

  2. Mousa, H. F. M., Abd–el–Fatah, N.K., Darwish, O. A.H., Shehata, Sh.F. i S. H. Fadel. 2017. Effect of Nigella sativa seed administration on prevention of febrile neutropenia during chemotherapy among children with brain tumors. W: Childs Nerv System. T: 33 (5). s. 793–800.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.