Jeżyny liofilizowane to nie tylko pozbawiony konserwantów, ale i bardzo zdrowy dodatek do potraw. W dodatku cieszy on zarówno głębokim smakiem, jak i kuszącym zapachem. Co więcej, jeżyny to owoce znane ze swych prozdrowotnych właściwości. Spożywane na co dzień, są nie tylko źródłem wielu witamin i minerałów, ale i odczarują jadłospis osób na diecie. Nie wspominając o tym, że uwielbiają je dzieci!
Jeżyny liofilizowane – właściwości zdrowotne
Liofilizowana jeżyna skrywa w sobie prawdziwe bogactwo witamin i składników odżywczych. Znajdują się w niej ogromne ilości witaminy B1, B2, C, E, K oraz minerałów – w tym potasu, wapnia, sodu, fosforu i żelaza. Nie wspominając o substancjach takich jak karoten oraz błonnik,, który stabilizuje metabolizm i wspomaga pracę układu trawiennego. Co więcej, odpowiada również za regulację poziomu cukru we krwi oraz ogranicza wchłanianie niezdrowych tłuszczów. Tym samym liofilizowane jeżyny wpływają korzystnie na zmniejszenie ryzyka chorób serca1.
Warto również wspomnieć, że zawarte w nim witamina C i kwas elagowy wspierają organizm w walce z przeziębieniami oraz chorobami górnych dróg oddechowych. Nic więc dziwnego, że szczególnie poleca się je spożywać w okresie zimowym. Z tego również względu stały się one popularnym dodatkiem do zimowej herbaty. Kolejnym z powodów, dla którego warto sięgnąć po jeżyny liofilizowane, jest luteina. Substancja ta ma niezwykle korzystny wpływ na zdrowie oczu, chroniąc je oraz zapobiegając degeneracji plamki żółtej. Natomiast ze względu na dużą zawartość żelaza, owoce to poleca się spożywać osobom zmagającym się z anemią. Co więcej, do swojej codziennej diety powinny je także włączyć kobiety w ciąży oraz wegetarianie1.
Liofilizowane jeżyny – zastosowanie w kuchni
Podobnie jak i inne liofilizowane owoce, również i jeżyny stanowią bardzo ciekawy dodatek do potraw, wypieków i deserów. Ich intensywny kolor ożywi danie, a bogaty smak sprawi, że nawet zwykły jogurt stanie się ucztą dla podniebienia. Nic więc dziwnego, że tak chętnie wykorzystuje się je zarówno do przyrządzania śniadań, jak i kolacji. Co ciekawe, można je też serwować na ciepło, na zimno (z lodami), jak i jako przekąskę, jedząc je prosto z opakowania.
Jeżyny liofilizowane można użyć na wiele sposobów. Są one znakomitym dodatkiem do owsianki, musli, czy kaszki dla najmłodszych. Często dodaje się je także do smoothie, koktajli, shaków i innych napojów mlecznych. Z kolei na swój żywy i intensywny kolor często używa się ich do dekoracji ciast, bez, naleśników, gofrów oraz wypieków cukierniczych. Śmiało można nimi udekorować również galaretki, kompoty oraz dania mięsne. Dodane do sosów nadadzą im głębi smaku. Podobnie jak i w przypadku serwowanych na ciepło kisieli i budyniów, których smak podkręcą. Bardzo dobrze smakują również w lodach oraz galaretkach.do kompotu lub zupy owocowej.
Zimą natomiast warto stosować je jako dodatek do gorącej herbaty na przeziębienia. Zawarta w niej witamina C podniesie odporność organizmu i sprawi, że poczujesz się lepiej. Z powodzeniem można je także stosować do różnych herbatek ziołowych i leczniczych. Warto jednak pamiętać o tym, by nie rozgotowywać ich we wrzątku, ponieważ mogą utracić część swoich dobroczynnych związków
Bibliografia:
-
Braga M.B., Carvalho Veggi P., Costa Codolo M., Giaconia M.A., Lopes Rodrigues C. i A.R Cavalcante Braga, 2019. Evaluation of freeze-dried milk-blackberry pulp mixture: Influence of adjuvants over the physical properties of the powder, anthocyanin content and antioxidant activity. W: Food Research International. V. 125.