Koszyk
KONTAKT (PON-PT 7.30-14.30): 660 220 333
Darmowa dostawa* od 160.00 

Olej z czarnuszki – remedium w walce z objawami alergii i astmą

O tym, jak uciążliwe bywają alergie i zatkany nos wie niejeden z nas. Okazuje się jednak, że istnieje skuteczny sposób ku temu, by im zaradzić! Okazuje się, że stosowany m.in. przez nasze babcie olej z czarnuszki tłoczony na zimno, jest w stanie złagodzić objawy alergii, nieżytu nosa, a nawet i astmy! Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat leczniczych właściwości tego niezwykłego oleju!

Olej z czarnuszki – niepozorna roślina o niezwykłych właściwościach!

O cudownych właściwościach oleju z czarnuszki mówi się coraz więcej. Ta mała roślinka produkuje bowiem owoce, z których nasion metodą tłoczenia na zimno powstaje olej o niezwykłych właściwościach farmakologicznych. Okazuje się jednak, że jego silne działanie immunostymulujące, hipoglikemiczne, antynowotworowe, przeciwutleniające i przeciwpasożytnicze to jeszcze nie wszystko1. W świetle najnowszych badań wiadomo również, że olej z czarnuszki wykazuje również silne działanie przeciwzapalne, które można wykorzystać w walce z alergiami2 oraz astmą3.

Czarnuszka i jej właściwości antyalergiczne

Białka alergiczne są obecne i choć dla większości ludzi nie są one niebezpieczne to jednak u osób podatnych na alergie, wywołują one poważne stany zapalne. Głównym tego powodem jest uwalniania przez nie histamina, która staje się przyczyną kataru, łzawienia, alergicznego nieżytu nosa oraz zapalenia dróg oddechowych. Jak wykazały badania prowadzone na myszach, objawy te można jednak załagodzić olejem z czarnuszki1. Potwierdziły to także badania przeprowadzone na ludziach, którym poddano 66 osób. Wykazały one, że zawarty w oleju z czarnuszki tymochinon powoduje spadek przeciwciał IgE, które są powodem nieżytu nosa. W efekcie stosowania oleju u osób poddanych badaniu ustąpiły objawy kataru, zatkanego nosa, czy swędzenia. Co ciekawsze, olej z czarnuszki stosowano miejscowo, co całkowicie wyeliminowało ryzyko występowania skutków ubocznych takich jak biegunka, która pojawiała się u osób przyjmujących olej doustnie2.

Olej z czarnuszki a astma

Reakcje alergiczne są również częstą przyczyną astmy, która atakuje górne drogi oddechowe. Jak się jednak okazuje, podobnie jak i w przypadku alergii, objawy astmy można złagodzić za pomocą oleju z czarnuszki. Zawarte w nim tymochinon i nigellon wykazują bowiem silne działanie przeciwhistaminowe i przeciwzapalne, przez co łatwiej o rozluźnienie tchawicy i oskrzeli. To właśnie te narządy ulegają skurczom w trakcie ataku astmy1. Z kolei badania opublikowane w 2017 r. w “Phytotherapy Research” ujawniły, że u osób, które przyjmowały kapsułki oleju z nasion czarnuszki objawy astmy ustąpiły znacznie szybciej, niż w grupie osób, którym podawano placebo3. Potwierdzają to także wyniki testów przeprowadzonych rok wcześniej w Niemczech przez P. Schleicher. Działanie oleju z czarnuszki przetestowano na grupie 600 osób cierpiących na astmę, z czego aż u 70% z nich odnotowano zanik objawów alergii oraz astmy1.

Źródła:

  1. Deena A.S., Hussain M. i H. Musharraf. Nigella sativa (black seed) is an effective herbal remedy for every disease except death – a Prophetic statement which modern scientists confirm unanimously: A review. W: Advancement in Medicinal Plant Research. T. 4. 2016. s. 27–57.

  2. Mahboubi M. Natural therapeutic approach of Nigella sativa (Black seed) fixed oil in management of Sinusitis. W: Integrative Medicine Research, T. 7. 2018. s. 27–32.

  3. Koshak A.,Wei L., Koshak E., Wali S., Alamoudi O. i inni. Natural therapeutic approach of Nigella sativa (Black seed) fixed oil in management of Sinusitis. W: Psysotherapy Research, T. 31. 2017. s. 403–409.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.