Koszyk
KONTAKT (PON-PT 7.30-14.30): 660 220 333
Darmowa dostawa* od 160.00 

Olej z pestek dyni na prostatę – czy to działa?

Szacuje się, że prostata dotyczy nawet co czwartego mężczyznę w Polsce. Stres, zła dieta oraz zmiany hormonalne spowodowane postępującymi procesami starzenia organizmu – to wszystko przyczynia się do powiększenia gruczołu krokowego. Jest jednak skuteczny sposób na to, by uchronić się przed tym schorzeniem lub zniwelowaniem jego objawów. Mowa o oleju z pestek dyni, który pomaga w walce z prostatą!

Olej z pestek dyni – witaminowa bomba

W pestkach dyni można znaleźć m.in. sporo tłuszczu. Stanowi on bowiem ponad 40% masy pestek. Wśród nich znajdują się m.in. zdrowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe – w tym m.in. kwas linolowy z grupy kwasów omega 6. Kolejne 30% ich masy stanowią natomiast białka, wśród których znajdują się m.in. tryptofan – aminokwas, który wspomaga działanie układu nerwowego. Tłoczony na zimno olej z pestek dyni to również źródło odmładzającej witaminy A, Cz E, kwasu foliowego, fitosteroli, niacyny oraz minerałów takich ja: magnez, cynk, wapń, żelazo, fosfor, selen i potas1.

Właściwości oleju z pestek dyni

Zawarte w oleju z pestek dyni substancje mają zbawienny wpływ dla ludzkiego organizmu. Znajdująca się w nim kukurbityna działa przeciwrobaczo, dlatego są stosowane w trakcie kuracji odrobaczających, a m.in. owsików. Znajduje się w nim również  tryptofan, który wspomaga rozkład metaboliczny serotoniny do postaci melatoniny. Ta z kolei wpływa korzystnie na zasypianie. W oleju z pestek dyni znajduje się także chlorofil, który ma działanie regenerująco-oczyszczające. Nic więc dziwnego, że jest on stosowany w kosmetyce np. jako odżywka do włosów. Od kilku lat olej ten jest tak ze stosowany w profilaktyce prostaty oraz leczeniu nowotworu prostaty1,2.

Olej z pestek dyni na prostatę – czy to działa?

Przeprowadzone w 2021 r. badania naukowe dowodzą, że tłoczony na zimno olej z pestek dyni ma zbawienny wpływ na przerost prostaty. Co więcej, pozwala on również obniżyć ryzyko występowania nowotworu prostaty, która na chwilę obecną statystycznie dotyka co 5. pacjenta z problemami prostaty. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty można jednak skutecznie obniżyć, stosując regularnie olej z pestek dyni. Zawarte w nim duże ilości cynku wpływają korzystnie na poziom hormonów, co sprawia, że zaburzenia przestają dawać się we znaki. Z kolei ze względu na właściwości moczopędne olej ten pomaga odciążyć pęcherz2. Dlatego też bardzo często stanowi on składnik suplementów diety, które są dedykowane mężczyznom z problemami prostaty. Ponadto profilaktyczne spożywanie oleju z pestek dyni zapobiega występowaniu komplikacjom w postaci zmian nowotworowych. Wystarczy jedynie włączyć do swojego jadłospisu porcję 30-60 g tego oleju, a zmiany będą widoczne również pod kątem zniwelowania stanów zapalnych dolnych dróg moczowych2. Olej z pestek dyni wykazuje bowiem silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne1. Pomaga on również w zwiększyć stopień opróżnienia pęcherza, co podnosi komfort wypróżniania. Korzystnie wpływa to również na zmniejszenie częstotliwości oddawania moczu, co przydaje się zwłaszcza w trakcie nocy.

  1. Shaban, A. i R.P. Sahu. 2017. Pumpkin Seed Oil: An Alternative Medicine. W: Int J Pharmacgon Phytochem Res. R: 9 (2).

  2. Nomikos, T., K. Gioti, M. Tsoukala i R. Tenta. 2021. Pumpkin Seed Extracts Inhibit Proliferation and Induce Autophagy in PC-3 Androgen Insensitive Prostate Cancer Cells. W: J Med Food. T. 24 (10),

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.