Koszyk
KONTAKT (PON-PT 7.30-14.30): 660 220 333
Darmowa dostawa* od 160.00 

Olej z pestek dyni na pasożyty

Olej z pestek dyni znany jest ze swych niezwykłych właściwości prozdrowotnych. Jak się okazuje, od lat jest on stosowany w medycynie niekonwencjonalnej nie tylko do leczenia prostaty, czy układu moczowego, ale również i usuwania z organizmu pasożytów. Czy to naprawdę działa? Wyjaśniamy poniżej!

Olej z pestek dyni – dlaczego na pasożyty?

W medycynie ludowej olej z pestek dyni wykorzystywany jest od wieków. Tak właśnie leczono dawniej pasożyty przewodu pokarmowego. Wszystko za sprawą dobroczynnych kwasów tłuszczowych nienasyconych. Poza nimi pestki oleju stanowią również prawdziwą kopalnię minerałów takich jak selen, potas, cynk, skwalenu, fitosteroli oraz  witaminy A, E, D i z grupy B. Ponadto są one również źródłem kwasów omega–6 i omega–3. Tłoczony na zimno olej z pestek dyni zawiera też alkaloidy (tzw. kukurbitacyny), które uszkadzają układ nerwowy pasożytów przewodu pokarmowego. O jakich pasożytach mowa? M.in. o tych najczęściej występujących w postaci tasiemca, glisty lub owsików. To właśnie dzięki temu proces usuwania pasożyta z organizmu jest krótszy. Olej z pestek dyni ma kompleksowe działanie – w tym samym czasie wspomaga on organizm w usuwaniu toksyn. Jednocześnie nie podrażnia on błony śluzowej żołądka i jelit, dzięki czemu nie zaburza pracy układu pokarmowego1.

Czy olej z pestek dyni działa na pasożyty?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Potwierdzają to również liczne badania, a m.in. te przeprowadzone w 2020 r. nad schistosomatozą, która jest tropikalną chorobą pasożytniczą. Z choroby można wyleczyć się, stosując prazikwantel (PZQ) – niestety jednak ma on niską skuteczność przeciwko młodocianym osobnikom pasożyta. Badania wykazały, że olej z pestek dyni okazał się znacznie bardziej skuteczny niż PZQ2. Warto również dodać, że większa dawka oleju z pestek dyni działa przeczyszczająco – co udrożni przewód pokarmowy i przyspieszy perystaltykę jelit. Tym samym znacznie utrudni on pasożytom przyczepienie się do ścian jelita.

Kto powinien stosować olej z pestek dyni?

Tłoczony na zimno olej z pestek dyni to remedium na problemy z pasożytami. Jego stosowanie poleca się zarówno w trakcie leczenia, jak i profilaktycznie. Stosowany regularnie zminimalizuje ryzyko zarażenia się pasożytem układu pokarmowego. Stosowanie oleju poleca się w każdym wieku – zarówno osobom młodym, jak i starszym. Warto stosować go przez cały rok – olej jest źródłem witamin i alkaloidów, które wspomogą układ nerwowy w walce z pasożytami.

Jak stosować olej z pestek dyni na pasożyty?

Osobom dorosłym poleca się stosować codziennie 1 łyżeczkę oleju z pestek dyni na czczo przed śniadaniem i 1 łyżeczka na 30 minut przed kolacją. W przypadku dzieci do 10 roku życia wystarczy 1 łyżeczka dziennie na czczo. Taką kurację należy kontynuować przez minimum 2 tygodnie. Należy również pamiętać o tym, by stosować dobrej jakości olej z pestek dyni tłoczony na zimno. Stosowanie produktów wątpliwego pochodzenia mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Bibliografia:

  1. Beshay, E.V.N., Rady A.A. i A.F. Afifi. 2019. Schistosomicidal, antifibrotic and antioxidant effects of Cucurbita pepo L. seed oil and praziquantel combined treatment for Schistosoma mansoni infection in a mouse model. W: Journal of Helminthology. V. 93(3), s. 286–294.

  2. Ammar, A.I,. Afifi, A.P., Essa, A. i inni. 2020. Cucurbita pepo Seed Oil Induces Microsatellite Instability and Tegumental Damage to Schistosoma mansoni Immature and Adult Worms In vitro. W: Infection and Drug Resistance. V. t 7(13), s. 3469–3484.

One comment

  1. Małgorzata Nieroda

    Pyszny i zdrowy, czego chcieć więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.