Koszyk
KONTAKT (PON-PT 7.30-14.30): 660 220 333
Darmowa dostawa* od 160.00 

Olej z czarnuszki a higiena jamy ustnej

Olej z czarnuszki a higiena jamy ustnej

Płukanie ust olejem, nazywane też ssaniem oleju to metoda praktykowana od wieków w indyjskiej medycynie naturalnej – Ajurwedzie. Zakłada ona płukanie ust olejem roślinnym w celu oczyszczenia i utrzymania jamy ustnej w dobrej kondycji. Metoda ta polecana jest także przez niektórych europejskich stomatologów. Na czym polega płukanie ust olejem i czy warto wprowadzić tę metodę w życie?

Ssanie oleju – najważniejsze informacje

Już Hipokrates zauważył związek między kondycją jamy ustnej a zdrowiem całego ciała. Ajurweda podkreśla holistyczne podejście do higieny jamy ustnej. Zdrowe zęby i dziąsła wpływają na kondycję całego organizmu.

Tradycyjną metodą zainteresowali się także naukowcy. W prowadzonych badaniach udowodniono, że ssanie oleju zmniejsza liczbę patogenów znajdujących się w jamie ustnej. Zmniejszenie ilości bakterii, grzybów i wirusów zmniejsza ryzyko chorób jamy ustnej. Może także zminimalizować:

  • nieświeży oddech,

  • kamień i płytkę nazębną,

  • stany zapalne dziąseł,

  • ryzyko próchnicy.

Podkreślić warto, że płukanie jamy ustnej olejem nie może być jedyną metodą dbania o higienę. Najlepiej dołączyć tan rytuał do codziennej rutyny: szczotkowania i nitkowania ust.

Jak powinno wyglądać płukanie ust olejem

Poleca się ssać olej przynajmniej raz dziennie. Preferowaną porą jest poranek. Po nocy bowiem ilość bakterii i patogenów w jamie ustnej jest największa. Płukanie należy poprzedzić wypiciem szklanki wody. Następnie bierze się do ust 2 lub 3 łyżeczki oleju. Olej rozprowadzany jest po całej jamie ustnej, tak aby dotarł do każdego zakamarka.

Warto zadbać o to, aby olej przepływał przez przestrzenie międzyzębowe. Nie poleca płukania gardła tym samym olejem, którym płukało się jamę ustną. Po skończonym płukaniu olej należy wypluć, a usta dokładnie wypłukać zimną wodą. Czynność można powtórzyć, albo wymienić olej w trakcie płukania. Zalecany czas ssania oleju to około 15 minut.

Dlaczego warto płukać usta olejem z czarnuszki

Olej z czarnuszki zwany jest złotem faraonów. Dobrej jakości olej, otrzymywany z tłoczenia nasion czarnuszki siewnej ma wiele zastosowań. Poleca się go także do płukania ust. Ma on działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dlatego doskonale sprawdza się jako sprzymierzeniec zdrowych zębów i dziąseł.

Do praktykowania ajurwedyjskiego ssania oleju można wykorzystać także inne oleje. Warto pamiętać, aby były to wysokiej jakości oleje tłoczone na zimno. Można wypróbować w tym celu olej lniany czy olej konopny. Niemniej, jednak to właśnie olej z czarnuszki lub mieszanka olejów zawierająca olej z czarnuszki będzie optymalnym wyborem.

Płukanie ust olejem jest skuteczne między innymi dlatego, że olej zmniejsza przyczepność bakterii. To z kolei wpływa na zmniejszenie płytki nazębnej i kamienia. Połączenie oleju ze śliną, a dokładniej z zawartymi w niej substancjami alkalicznymi prowadzi do powstania substancji zmydlającej, która odpowiada za oczyszczanie jamy ustnej. Warto też podkreślić, że szczotkując zęby myjemy tylko niewielką część jamy ustnej. Po szczotkowaniu bakterie nadal są obecne i mogą ponownie osadzać się na zębach i dziąsłach. Dokładne, kilkunastominutowe płukanie olejem z czarnuszki pozwala pozbyć się z jamy ustnej większej ilości patogenów. Warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji płukanie ust olejem z czarnuszki. To najlepszy sposób, aby przekonać się, że ta metoda naprawdę działa.

1. Effect of oil pulling on Streptococcus mutans count in plaque and saliva using Dentocult SM Strip mutans test: a randomized, controlled, triple-blind study, S Asokan i in., J Indian Soc Pedod Prev Dent, 2008 Mar;26(1):12-7.

2. Bruce Fife, Płukanie ust olejem, Białystok 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.