Koszyk
KONTAKT (PON-PT 7.30-14.30): 660 220 333
Darmowa dostawa* od 160.00 

Olej z czarnuszki a dolegliwości układu pokarmowego

Olej z czarnuszki a dolegliwości układu pokarmowego

Właściwości zdrowotne oleju z czarnuszki znane są ludzkości już od starożytności. Jako pierwsi odkryli je Egipcjanie, którzy zwrócili uwagę na to, że olej z tej rośliny działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Nic więc dziwnego, że wykorzystywali go przy problemach układu pokarmowego, w tym również i wrzodów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak olej z czarnuszki wpływa na choroby układu pokarmowego!

Na jakie dolegliwości układu pokarmowego pomaga olej z czarnuszki?

Tłoczony metodą na zimno olej z czarnuszki to prawdziwa skarbnica witamin, minerałów, enzymów i innych substancji, które wspomagają funkcjonowanie układu trawiennego. Wszystko za sprawą zawartych w nich nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz tymochinon, które przejawiają silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz antynowotworowe. Nie ulega więc wątpliwości, że powinny go stosować zwłaszcza te osoby, które zmagających się z dolegliwościami układu pokarmowego takimi jak: refluks, wrzody żołądka i dwunastnicy. Ponadto warto go stosować również w przypadku zatrucia pokarmowego. Olej z czarnuszki skutecznie złagodzi jego objawy, a w dodatku można go także używać również jako środek na zaparcia, wzdęcia, niestrawność oraz nadkwasotę. Co więcej, olej z czarnuszki pozwala również pozbyć się brzydkiego zapachu z jamy ustnej.

Olej z czarnuszki a leczenie wrzodów

Badania potwierdzają, że olej z czarnuszki skutecznie chroni przed bakterią Helicobacter pylori. To właśnie ona jest odpowiedzialna za rozwój wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Regularne spożywanie oleju z czarnuszki zwiększa ilości mucyny, która znajduje się w błonie śluzowej żołądka. To właśnie ta substancja jest  ochrania żołądek przed powstawaniem wrzodów. Co więcej, olej z czarnuszki zmniejsza również wielkość owrzodzenia, co pozwala na szybszy powrót do zdrowia. To jednak jeszcze nie wszystko. Olej z czarnuszki hamuje także niekontrolowane wydzielanie kwasu, co łagodzi ból spowodowany podrażnionymi przez niego wrzodami1.

Potwierdzają to również badania naukowców z Uniwersytetu Króla Abdulaziza w Arabii Saudyjskiej. Dowiodły one, że regularne podawanie oleju z czarnuszki zwierzętom z wrzodami żołądka, doprowadziły do zmniejszenia się nadżerki i stanów zapalnych spowodowanymi wrzodami. Ponadto ustąpiły również objawy związane z podrażnieniem błony podśluzowej oraz przekrwieniem naczyń krwionośnych2.

Jak stosować olej z czarnuszki na wrzody?

Olej z czarnuszki najlepiej jest przyjmować na czczo, przed śniadaniem lub kolacją. Zaleca się przyjmowanie ok. 2 gram oleju dziennie. Z powodzeniem można go również stosować jako dodatek do sałatek i dań na zimno. Pod żadnym pozorem nie należy go jednak podgrzewać, ponieważ straci on swoje prozdrowotne właściwości.

Bibliografia:

  1. Shakeri F., Gholamnezhad Z., Mégarbane B., Rezaee R. i M.H. Boskabady. 2016. Gastrointestinal effects of Nigella sativa and its main constituent, thymoquinone: a review. W: Avicienna Journal od Phytomedicine. Vol. 6(1), s: 9-20.

  2. Radwan M.F., El-Moselhy M., Alarif W.M, Orif M., Alruwaili N.K. i N.A. Alhakamy. 2021. Optimization of Thymoquinone-Loaded Self-Nanoemulsion for Management of Indomethacin-Induced Ulcer. W: Dose Response: a publication of International Hormesis Society. Vol. 19 (2), s.: 1-9.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.