Koszyk
KONTAKT (PON-PT 7.30-14.30): 660 220 333
Darmowa dostawa* od 160.00 

Olej lniany na włosy – efekty i stosowanie

Olej lniany posiada wiele właściwości. Jak się jednak okazuje – jego stosowanie szczególnie polecane jest na włosy. Ten tłoczony na zimno olej stał się w ostatnich latach prawdziwym hitem. Tym samym zastąpił on wiele kosmetyków do pielęgnacji włosów. Przeczytaj artykuł i poznaj efekty stosowania oleju lnianego na włosy. Podpowiadamy również, jak go używać!

Właściwości oleju lnianego – piękne i zdrowe włosy

Tłoczony na zimno olej lniany słynie z wielu leczniczych właściwości. Stosowany od tysięcy lat w medycynie – obecnie powraca do łask dzięki swoim właściwościom pielęgnacyjnym. Okazuje się bowiem, że stosowany do włosów, skutecznie poprawia ich wygląd oraz kondycję. Jak wiele innych olejów, również i on wspomaga uszczelnianie osłonki włosa, co sprawia, że włosy przestają się łamać i puszyć. Liczne badania dowodzą również, że olej lniany wspomaga zdrowy wzrost włosów, hamuje nadmierne wydzielanie sebum, które jest głównym powodem przetłuszczania się włosów. Co więcej, nałożony na skalp – nawilża skórę głowy i wspomaga rozwój mieszków włosowych1. Wszystko za sprawą zawartych w tym oleju kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminie B i E, które wzmacniają włosy od środka.

Efekty stosowania oleju lnianego na włosy

Regularne stosowanie oleju lnianego nie tylko poprawia wygląd oraz kondycję włosów, ale i zapobiega podrażnieniom skóry głowy. Wszystko za sprawą kwasu alfa-linolenowego, który łagodzi stany zapalne oraz objawy alergii1. Na tym jednak jeszcze nie koniec – olej lniany może również zapobiec wypadaniu włosów, a nawet i cofnąć skutki łysienia. właśnie do takich wniosków doszli naukowcy, którzy w 2010 r. opublikowali wyniki swoich badań na łamach Tropical Life Sciences Research. Testom poddano 38 osób w różnym wieku, które zmagały się z problemem nadmiernej utraty włosów. Powodem wypadania włosów okazał się u nich stres antyoksydacyjny, który doprowadził do degradacji cebulek włosów. U pacjentów, którym podawano doustnie 100 mg tokotrienoli zawartych w oleju lnianym, po 8 miesiącach kuracji zaobserwowano o ponad 34% większy wzrost włosów, niż u osób, którym podano placebo2.

Olej lniany na włosy – stosowanie

Zacznijmy od tego, że olej lniany można wykorzystywać w pielęgnacji włosów na wiele sposobów. Bardzo popularne w ostatnich latach stało się olejowanie – na mokro lub sucho. Pierwsza z metod polega na tym, że kilka kropli oleju lnianego nakłada się na włosy, a następnie pozostawia na całą noc. Dla lepszego rozprowadzenia oleju poleca się również kilkukrotnie przeczesać olejowane włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Po rozprowadzeniu oleju należy umieścić na głowie foliowy czepek, a po przebudzeniu dokładnie umyć włosy i gotowe!

Nieco inaczej wygląda olejowanie włosów na mokro, które przeprowadza się w ciągu dnia. W pierwszej kolejności należy zmoczyć włosy, a następnie nałożyć na nie kilka kropel oleju i pozostawić na ok. 0,5 do 2 godzin. Po wszystkim można umyć głowę i nacieszyć się urokami nawilżonej czupryny. To jednak jeszcze nie wszystko! Olej lniany poleca się również do stosowania na skórze głowy. w tym celu można wykorzystać delikatnie podgrzany olej, który należy wmasować w skórę głowy. Po 10 minutach masażu olej pozostawia się na głowie na ok. 1 godzinę. Po upływie tego czasu można umyć włosy – trzeba jednak pamiętać, żeby zrobić to bardzo dokładnie. Regularne powtarzanie tego zabiegu przyspieszy tempo wzrostu włosów oraz wzmocni cebulki.

Źródła:

  1. Goyal A., Sharma V., Upadhyay N., Gill S. i M. Sihag. Flax and flaxseed oil: an ancient medicine & modern functional food. W: Journal of Food Science and Technology, T. 51(9). 2014. s. 1633-1653.

  2. Beoy L.A., Woei W.J. i Y.K. HayEffects of Tocotrienol Supplementation on Hair Growth in Human Volunteers. W: Tropical Life Sciences Research, T. 21(2). 210. s. 91-99.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.