Koszyk
KONTAKT (PON-PT 7.30-14.30): 660 220 333
Darmowa dostawa* od 160.00 

Olej lniany – jak prawidłowo zadbać o nawilżenie skóry

Olej lniany ma wiele zastosowań kosmetycznych. Warto wiedzieć, że może także pomóc regulować nawilżenie ciała. Regularnie stosowany sprawi, że skóra staje się miękka, nawilżona i odżywiona. Jak prawidłowo używać oleju w celu poprawy nawilżenia skóry?

Dlaczego warto stosować olej roślinny do pielęgnacji skóry?

Naturalne, zimnotłoczone oleje mają znaczącą przewagę nad większością drogeryjnych oliwek do ciała. Nawet jeśli w skład sklepowych oliwek wchodzą naturalne oleje roślinne – są to najczęściej oleje rafinowane. Oczyszczone i poddane działaniu wysokich temperatur, zachowują właściwości natłuszczające i okluzyjne, ale nic poza tym. Inną grupą oliwek są preparaty na bazie olei mineralnych, przede wszystkim oleju parafinowego. Mają one przede wszystkim właściwości barierowe, ochronne, nie odżywiają skóry.

Naturalne oleje roślinne to mieszanka estrów kwasów tłuszczowych. W kosmetyce wykorzystuje się je ze względu na zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz substancji odżywczych zawartych we frakcji niezmydlalnej. Nie pełnią funkcji barierowej, jak oleje mineralne, pielęgnują i odżywiają skórę. Z tego powodu, w do celów pielęgnacyjnego i regeneracyjnych najlepiej sprawdzają się wysokiej jakości nierafinowane oleje roślinne.

Jak olej lniany pielęgnuje skórę

Olej lniany składa się w niemal 90 % z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – omega 3, omega 6 oraz omega 9. Kwasy tłuszczowe pomagają utrzymać prawidłową warstwę lipidową naskórka. Ma to bardzo ważny wpływ na poziom nawilżenia skóry. Aby skóra była zdrowa i odpowiednio nawilżona warto suplementować NNKW, szczególnie omega 3, jak również pielęgnować skórę z pomocą bogatych w kwasy omega 3 olejów, jak olej lniany.

Zawarta w oleju lnianym witamina E, zapobiega przesuszeniu oraz chroni przed działaniem wolnych rodników. Witamina E zwana jest witaminą młodości, ale to nie jedyny składnik o potwierdzonym działaniu anti-aging jaki znajduje się w oleju lnianym. Należy wymienić także: cykloartanol, beta-amirynę, butyrospermol, cykloartenol czy alfa-amirynę, które wspierają aktywność przeciwrodnikową oraz mają wpływ na struktury cementu międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka. Poza innymi właściwościami i zastosowaniami, olej lniany, ze względu na wyjątkowy skład jest idealnym środkiem pielęgnującym, nie tylko do twarzy, ale i do całego ciała.

Jak prawidłowo nawilżać ciało olejem

Skład każdego oleju roślinnego można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą estry, zazwyczaj są to trójglicerydy, które stanowią nawet 95% składu oleju. Estry ulegają hydrolizie alkalicznej. Druga grupa to tak zwana frakcja niezmydlalna, która nie ulega hydrolizie pod wpływem zasad, stanowi ona zwykle 2-3 % oleju. Niemniej, to właśnie frakcja niezmywalna zawiera kompleks cennych kosmetycznie składników. Mieszanina ta zawiera witaminy, fitosterole, skwalen oraz lipidy, które odpowiadają za nawilżenie, uelastycznienie i natłuszczenie skóry.

W przypadku pielęgnacji ciała olejem lnianym, a także każdym innym cennym pod względem kosmetycznym olejem, kluczowa jest regularność. Tylko dzięki niej rezultaty będą widoczne i utrzymają się przez długi czas. Na szczęście stosowanie oleju na ciało nie jest czasochłonne. Zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż aplikacja balsamu. Najważniejsze jest to, aby stosować naprawdę niewielką ilość oleju – na całe ciało wystarczy kilka kropel. Dzięki temu na skórze nie pozostanie tłusty film. Kolejna ważna zasada to stosowanie oleju na wilgotną, lekko osuszoną skórę. Olej należy rozgrzać w dłoniach i delikatnie wmasować w wilgotną skórę. Następnym krokiem jest osuszenie skóry ręcznikiem – bez tarcia. Cały zabieg trwa mniej niż minutę, a rezultaty regularnej pielęgnacji zaskoczą nawet największych sceptyków.

Bibliografia:

K. Pytkowska, J. Arct, Naturalne składniki anti-age z frakcji niezmydlalnych olejów roślinnych, SÖFW-Journal Wydanie Polskie, 1, 2008

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.