O właściwościach malin liofilizowanych pisaliśmy już niejednokrotnie. Zawarte w niej witaminy, minerały, przeciwutleniacze i błonnik są niezwykle cenne dla organizmu. Ponadto w trakcie liofilizacji zostają w nich utrwalone. Dzięki temu maliny liofilizowane zachowują nie tylko swój piękny kolor, czy słodki smak, ale i właściwości. Z tego również względu tak chętnie stosowane są do deserów – i to nie tylko w okresie zimowym! Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Zastosowanie malin liofilizowanych – do czego je używać?
Liofilizowane maliny to wspaniały dodatek do rozgrzewającej herbaty z miodem. Ich zastosowanie w kuchni jest jednak znacznie szersze. Owoce te można bowiem użyć zarówno jako dodatek do owsianki, musli i innych dań śniadaniowych. W wielu domach stosuje się je także do budyniu, kisielu, kompotów, a nawet i zup owocowych. Maliny liofilizowane to również niezwykle zdrowy dodatek do jedzenia dla najmłodszych – z powodzeniem można je dodać do kaszek dla dzieci. Przede wszystkim jednak znalazły one zastosowanie w cukiernictwie i domowych deserach. Zwłaszcza w połączeniu z czekoladą lub pyszną domową bezą.
Domowa czekolada z malinami liofilizowanymi
Marzysz o pysznej czekoladzie? Nic trudnego! Wystarczą do tego jedynie składniki takie jak:
-
100 g masła;
-
40 g masła orzechowego (ewentualnie migdałowego lub pasty kokosowej);
-
2 duże łyżki cukru pudru;
-
3 duże łyżki kakao;
-
2-3 krople olejku migdałowego;
-
Opcjonalnie: wiórki kokosowe lub garść rodzynek.
Mając te wszystkie składniki, można przejść do przygotowania czekolady. W tym celu należy:
-
Stopić masło i wymieszać je z resztą składników, jednocześnie delikatnie je podgrzewając. Zbyt duży ogień może spowodować zagotowanie się masy i powstanie w niej grudek. Da się to jednak uratować – wystarczy jedynie wyłączyć ogień i dodać do masy łyżkę gęstej śmietany, po czym wymieszać rózgą kuchenną.
-
Przełożyć masę do foremki lub naczynia wyłożonego papierem do pieczenia. Następnie włożyć ją do lodówki, a po upływie 15 minut wyjąć i udekorować malinami oraz resztą dodatków.
-
Wsadzić na ok. 2 godziny do zamrażalnika, po czym wyjąć i pokroić.
Taki zdrowy deser idealnie sprawdzi się do kawy.
Beza z malinami liofilizowanymi
Szukasz przepisu, którym zachwycisz całą rodzinę? Postaw na domową bezę z malinami liofilizowanymi! A do jej zrobienia potrzeba jedynie:
-
2 białka jajek;
-
140 g cukru;
-
Łyżeczkę mąki ziemniaczanej.
-
Odrobinę soli.
Do przygotowania kremu przydadzą się natomiast:
-
250 ml śmietanka kremówki;
-
2 łyżeczki cukru pudru.
Oczywiście nie można również pominąć dekoracji bezy, jaką można wykonać z owoców takich jak: liofilizowane maliny, borówki, liofilizowane owoce aronii, migdały itd. Mając te wszystkie składniki, kolejnym krokiem będzie zrobienie bezy. W tym celu należy więc:
-
Ubić na sztywno białka jajek ze szczyptą soli. W międzyczasie należy dodać cukier puder (łyżka po łyżce), cały czas energicznie ubijając, aż cukier się rozpuści.
-
Na papierze do pieczenia odrysować okrąg i umieścić w nim masę na bezę. Uformować bezę i zrobić w jej środku nieduże wgłębienie.
-
Bezę wsadzić do piekarnika rozgrzanego do 140 stopni z termoobiegiem (na 30 minut), po czym przez kolejne 2 godziny piec ją w temperaturze 100 stopni z termoobiegiem.
-
Ubić śmietankę kremówkę na sztywno z cukrem i ułożyć ją przestudzonej bezie, po czym udekorować owocami.
Do udekorowania tego deseru najlepiej sprawdzą się owoce o delikatnie kwaśnym smaku, które przełamią słodkość bezy.