Oleje dla włosów wysokoporowatych

Świadoma pielęgnacja włosów staje się coraz bardziej popularna – powracamy do dobrodziejstw natury, aby uzyskać bujną, miękką i lśniącą fryzurę. Niezależnie od tego, czy nasze włosy były niszczone przez wiele lat farbowaniem chemicznym i stylizacją na gorąco, czy są naturalne i stosunkowo zdrowe, jednym z najkorzystniejszych zabiegów jest ich olejowanie. Naturalne oleje wnikają we włosy i pozostają w nich na dłużej, a stosowane regularnie odżywiają je dzięki sporej zawartości witamin. Zabieg zaczerpnięty z kultury indyjskiej polega na tym, że na suche, wilgotne lub pokryte lekką odżywką włosy nakładamy taką ilość oleju, by pokryć całą ich długość, a następnie zmywamy po upływie jednej do kilku godzin. Nie każdy olej sprawdzi się na każdych włosach – kluczowa jest ich porowatość, którą możemy określić na podstawie kilku cech.

Jak sprawdzić, czy mamy wysokoporowate włosy?

Posiadaczki włosów wysokoporowatych to zazwyczaj osoby, które przez długi czas je prostowały, rozjaśniały lub kręciły na lokówce. Chemiczne farby i wysoka temperatura powodują niszczenie włókien keratynowych i powstawanie ubytków – pod mikroskopem takie włosy wyglądają na wystrzępione, gdyż ich łuski znacznie odstają. Charakteryzują się także tym, że bardzo łatwo je wysuszyć, stosując mocne detergenty, oraz trudno obciążyć – potrafią wchłonąć duże ilości olejów i odżywek. Zazwyczaj brakuje im blasku i są szorstkie w dotyku, często puszą się pod wpływem wilgoci. Wysokoporowate włosy zwykle szybko schną po myciu – może to zajmować około godziny lub jeszcze mniej, zależnie od ich stanu.

Oleje niewnikające – podstawa pielęgnacji

Do włosów wysokoporowatych najlepiej nadają się oleje niewnikające, czyli takie, których cząsteczki są duże i przeważają w nich kwasy wielonienasycone omega-3 i omega-6. To dlatego, że oleje o małych cząsteczkach powodują puszenie się tego typu włosów – dowodem na to jest to, że u wielu osób zupełnie nie sprawdza się olej kokosowy, wywołując właśnie taki efekt. Posiadaczki wysokoporowatych włosów mogą być także niezadowolone z działania oliwy z oliwek i oleju rzepakowego, które często są pierwszym wyborem, gdy zaczynamy przygodę z olejowaniem, ze względu na łatwą dostępność. Jeśli mamy złe doświadczenia z nakładaniem olejów kuchennych na włosy, nie należy rezygnować z olejowania, lecz poszukać produktów, które spełnią potrzeby naszych włosów. Do olejów niewnikających, a więc najlepszych dla włosów wysokoporowatych, należą oleje:

 • słonecznikowy
 • lniany
 • sojowy
 • kukurydziany
 • konopny
 • z orzechów włoskich
 • z pestek dyni
 • z pestek winogron
 • z czarnuszki siewnej
 • z kiełków pszenicy
 • z nasion bawełny
 • żurawinowy
 • jeżynowy

Lista ta mogłaby być jeszcze dłuższa, jednak mniej popularne oleje są raczej ciekawostką w pielęgnacji włosów niż jej podstawą. Jeśli zauważamy określone preferencje naszych włosów względem konkretnych olejów, warto zapoznać się z ich dokładnym składem – zawartością konkretnych kwasów tłuszczowych, aby znaleźć oleje do nich podobne. Pozwoli to tworzyć mieszanki, które będą pielęgnować włosy jeszcze lepiej, niż pojedyncze produkty.

Nie tylko olejowanie

Z dobroczynnych właściwości olejów można korzystać nie tylko poprzez olejowanie. Można na przykład dodać kilka kropli ulubionego oleju do porcji nawilżającej maski do włosów, by wzbogacić jej skład i zwiększyć pielęgnacyjne działanie. Niekiedy dodatek oleju pomoże złagodzić wysuszające działanie szamponu. Może być także składnikiem popularnej mieszanki do laminowania włosów żelatyną, co dodatkowo wzmocni włosy, wypełniając proteinami ubytki w ich strukturze.

Informacje dotyczące właściwości oraz działania oferowanych produktów zostały przygotowane na podstawie materiałów ogólnodostępnych.

Informacje dotyczące właściwości oraz działania oferowanych produktów zostały przygotowane na podstawie materiałów ogólnodostępnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *