Koszyk
KONTAKT (PON-PT 7.30-14.30): 660 220 333
🐣🐤🐥
Darmowa dostawa* od 150.00 



Przerwa Świąteczna! 29 marca 2024r - 1 kwietnia 2024r.
Życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych.

Olej z pestek dyni

Choć dynia wielu z nas kojarzy się przede wszystkim z Halloween, tak naprawdę stanowi doskonałe źródło witamin i minerałów, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szczególną zaś rolę pełni olej z pestek dyni, który od stuleci znajduje zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej, ale też jest jednym z elementów zdrowej diety, a także można go znaleźć w produktach kosmetycznych.

Sam olej z pestek dyni ma bogatą i wielowiekową tradycję, która sięga XVIII wieku. Już wtedy, uprawa dyni rozwinęła się na terenie Europy, zwłaszcza w rejonie Styrii. To tam właśnie zaczęto wyrabiać olej z pestek z dyni, który początkowo wykorzystywany był dla celów kulinarnych, aby wkrótce znaleźć zastosowanie w innych dziedzinach, na czele z farmacją.

Aby można mówić o jak najlepszej jakości oleju z pestek dyni, konieczne jest sięgnięcie do jak najlepszego produktu wyjściowego. Wszystko zależy zatem od odmiany, rodzaju i warunków uprawy dyni. W związku z tym, że oleje tłoczone na zimno zawierają w swoim składzie niezliczone ilości substancji bioaktywnych, znajdują zastosowanie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych.

Mówiąc o wielorakich substancjach bioaktywnych, należy mieć bowiem świadomość tego, że olej z pestek dyni zawiera w sobie aż 37,8-45,4% tłuszczów, 25,2-37% białka, 11% węglowodanów, 6% błonnika pokarmowego oraz wiele witamin, takich jak między innymi: kwas foliowy, niacyna, witamina A, C i E. Oprócz tego, składniki mineralne, takie jak: sód, potas, wapń, miedź, żelazo, fosfor, magnez, mangan, selen, cynk. Co ważne, skład aminokwasowy nasion dyni wyróżnia się także tym, że zawiera w sobie znaczną ilość aminokwasów egzogennych. Jak wskazują liczne badania, zawartość poszczególnych aminokwasów w pestkach dyni ma podobny poziom, co wartości rekomendowane przez FAO/WHO [1].

Analizujac skład oleju z nasion dyni, dominującą rolę, jeśli chodzi o frakcję lipidową, stanowią triacyloglicerole – jest to aż 94,5% z zawartości. Oprócz tego w niewielkim stopniu obecne są monoacyloglicerole, diacyloglicerole a także wolne kwasy tłuszczowe (KT). Z kolei w skład frakcji nieglicerolowej wchodzą: wolne i zestryfikowane sterole (1%), fosfolipidy (1%), węglowodory (skwalen), tokochromanole, alkohole triterpenowe oraz związki warunkujące typową i charakterystyczną barwę, czyli chlorofile i karotoneoidy [2].

To właśnie dzięki temu składowi, olej z pestek dyni tak doskonale sprawdza się w profilaktyce i leczeniu takich chorób, jak: zwalczanie pasożytów w organizmie, wspomaga leczenie prostaty, stanów zapalnych dróg moczowych czy zakażenia górnych dróg oddechowych.

I tak na przykład: w przypadku eliminacji z organizmu pasożytów, istotne znaczenie ma to, że olej z pestek dyni zawiera w sobie alkaloidy, które nie dość, że uszkadzają układ nerwowy pasożytów przewodu pokarmowego (takich jak np. tasiemiec), ale też przyczyniają się do przyspieszania procesu ich usuwania z organizmu. Co ważne, dzięki swojemu łagodnemu działaniu, nie wpływa on negatywnie na błonę śluzową żołądka.

Jak wcześniej wspomniano, olej z pestek dyni może być też stosowany w leczeniu prostaty. Tu z kolei znaczenie mają obecne w oleju fitosterole, które wpływają na obniżenie nadmiernego stężenia DHT, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie masy gruczołu krokowego.

Jak zatem widać, olej z pestek dyni wpływa korzystnie na działanie całego organizmu, konieczne jest jednak sięganie po dobrej jakości produkty, ze sprawdzonego, wiarygodnego źródła.

[1] A. Antoniewska, A. Adamska, J. Rutkowska, M. Zielińska, Olej z nasion dyni jako źródło cennych składników w diecie człowieka [w:] Problemy Higieny i Epidemiologii, 2017, nr 98 (1), s. 18.

[2] Ibidem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.