Olej z ostropestu plamistego to jeden z olejów, który pełni olbrzymią rolę w regulacji pracy organizmu człowieka. Jest to środek z jednej strony naturalny, a z drugiej pełen substancji, które mają zasadniczy wpływ na procesy chemiczne zachodzące w ciele ludzkim. Powszechnie wskazuje się, że to właśnie olej z ostropestu plamistego jest jednym z tych gatunków leczniczych, które z takim rozmachem hodowane są na plantacjach zielarskich. Zasadniczym surowcem zielarskim ostropestu jest owoc, który zawiera kompleks flawonolignanów, inaczej mówiąc – sylimarynę, substancję czynną, która nie ma sobie równych, jeśli chodzi o działanie ochronne a także regenerujące, odbudowujące zniszczone komórki wątroby [1]. To właśnie dzięki sylimarynie, możliwa jest ochrona wątroby przed toksycznymi, szkodliwymi substancjami. Jak wskazuje literatura naukowa, sylimaryna jest substancją o szerokim spectrum zastosowania, a to za sprawą jej powiązania z dużą aktywnością o charakterze antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, przeciwwirusowym a nawet odtruwającym. Warto mieć przy tym świadomość tego, że związek ten wpływa jednocześnie na syntezę RNA i DNA [2]. W związku z tym, że sylimaryna ma tak skuteczne działanie, owoc ostropestu jest często i chętnie wykorzystywany w lecznictwie. Co ciekawe jednak, także pestki ostropestu plamistego, ze względu na swoje niezwykłe właściwości – przede wszystkim z uwagi na obecność kwasów tłuszczowych, fosfolipidów, czy witaminy E – stosowane są zarówno w lecznictwie, jak i kosmetologii.
Olej z ostropestu uważany jest za jeden z najcenniejszych produktów pochodzenia naturalnego z uwagi na wielorakie i złożone właściwości lecznicze. Nie dość wspomnieć o tym, że minimalizuje a w dalszej mierze także niweluje zapalenie i marskość wątroby, w związku z tym, że jest przeciwutleniaczem, wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe, wpływa na prawidłową regulację trawienia, jednocześnie wpływa na prawidłowe trawienie, a dzięki funkcji ochrony przed toksynami odtruwa wątrobę, chroni jej miąższ i nerki. Co więcej, olej z ostropestu wspomaga także leczenie dziąseł (i stanów zapalnych), leczy zapalenie krtani, wpływa także na redukcję ryzyka chorób o charakterze sercowo-naczyniowym [3].
Powszechnie przyjmuje się, że olej z ostropestu można przyjmować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wszystko zależy od formy podania. W przypadku stosowania wewnętrznego, doskonale odnajduje się właśnie w leczeniu wątroby, nerek, serca czy jelit. W przypadku stosowania zewnętrznego, jest bezkonkurencyjny w leczeniu rumienia, atopowego zapalenia skóry, oparzeń, odleżyn, egzemy czy nadmiarowego rogowacenia naskórka [4].
Co ważne, olej z ostropestu (tak jak zresztą pozostałe oleje) należy bezwzględnie przechowywać w ciemnych butelkach, koniecznie szklanych. Niedopuszczalne jest przechowywanie w plastikowych pojemnikach (z uwagi na gorszą przyswajalność organizmu substancji czynnych zawartych w oleju, a także możliwą toksyczność).
Tak jak wcześniej wspomniano, olej z ostropestu sprawdza się też doskonale w kosmetyce: stymuluje wytwarzanie kolagenu, pobudza porost włosów, przyspiesza wzrost paznokci, nawilża skórki.
Źródła:
[1] R. Nurzyńska-Wierdak, J. Dyduch, A. Sawicka, H. Łabuda, H. Buczkowska, Ostropest plamisty (Sylibum marianum [L.] Gaertn.) – fitochemia i efekty terapeutyczne [w:] Annales Horticulturae, Vol. XXVIII (4), 2018, s. 15 i n.
[2] Ibidem.
[3] Ibidem.
[4] Ibidem.