Koszyk
KONTAKT (PON-PT 7.30-14.30): 660 220 333
🐣🐤🐥
Darmowa dostawa* od 150.00 



Przerwa Świąteczna! 29 marca 2024r - 1 kwietnia 2024r.
Życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych.

Olej z ostropestu na wątrobę – jak działa i czy warto go przyjmować?

Szukając leków na dolegliwości wątroby, często zapominamy o tym, że naturalne preparaty są najlepsze. Do jednych z takich preparatów można zaliczyć olej z ostropestu, który dodatkowo również łagodzi skutki uboczne farmakoterapii. Jak jeszcze na wątrobę wpływa olej z ostropestu?

Olej z ostropestu – działanie antyhepatotoksyczne

Ostropest plamisty to roślina znana przede wszystkim ze swoich właściwości antyhepatotoksycznych, co oznacza, że przeciwdziała ona uszkodzeniom komórek wątrobowych. Wszystko dzięki temu, że zawarte w niej substancję chronią wątrobę przed osadzeniem się na niej toksyn oraz ich łączenia się ich z tkankami wątroby. Właściwości te ostropest zawdzięcza m.in. sylimarynie, która stabilizuje błony komórkowe hepatocytów w wątrobie. Tym samym chroni ona narząd przed toksycznymi substancjami, a dodatkowo również pobudza wątrobę do szybszej regeneracji – dzięki zawartym w ostropeście witaminą: E, K i C oraz fitosterolom1. Co więcej, działa on również łagodząco na chorobę lokomocyjną i różnego typu dolegliwości gastryczne, w tym gazy i wzdęcia. Od wieków olej z ostropestu stosowany jest również do pobudzania apetytu. Eksperci podkreślają również, że ze względu na zawarty w nim kwas linolowy, produkty zawierające ostropestu, w tym tłoczony na zimno olej z ostropestu pomaga przeciwdziałać rozwojowi nowotworów2.

Olej z ostropestu – nie tylko w kuracji alkoholowej

Trwające od  lat badania nad właściwościami oleju z ostropestu potwierdzają, że produkt ten stymuluje regenerację wątroby. Z tego też względu polecany jest osobom, które są w trakcie odbywania terapii alkoholowej – ale i nie tylko! Zawarte w oleju z ostropestu substancje odżywcze chronią narządy przed działaniem szkodliwych toksyn.

Detoksykacja

Badania potwierdzają, że ostropest ma znakomity wpływ na wątrobę i jej detoksykację. Dlatego też ostropest działa stosuje się w trakcie leczenia toksyczno-metabolicznych uszkodzeń wątroby, które powstały wskutek kontaktu z toksynami. Zawarte w tej roślinie substancje skutecznie regenerują – osłaniając miąższ wątroby i nerek przed działaniem trucizn. Mowa tu m.in. o dwusiarczku węgla, mykotoksynie muchomora sromotnikowego, pestycydach, alkoholu i innych trucizn, które po zażyciu ostropestu są usuwanie z organizmu szybciej3.

Stany zapalne wątroby

Na tym jednak jeszcze nie koniec. Zdaniem specjalistów olej ten powinien być stosowany również w trakcie leczenia nieograniczonej WZW A, WZW B oraz WZW C. Zawarte w nim substancje aktywne, hamują działanie leukotrienów, przez co skutecznie niwelują stany zapalne wątroby. Badania dowodzą również, że stosowanie ostropestu plamistego jest w stanie zredukować stężenie bilirubiny we krwi, która odpowiada za przebarwienia gałek ocznych. Bilirubina to ciemnopomarańczowy barwnik, który w nadmiarze powoduje żółknięcie skóry i gałek ocznych. Warto również wspomnieć o tym, że ostropest normalizuje parametry AST, ALT i GGT, które pozwalają na ocenę stanu wątroby i innych narządów3.

Regeneracja

Olej z ostropestu plamistego przyspiesza regenerację narządów, w tym wątroby. Wszystko za sprawą zawartej w nim sylimarynie, która podnosi w wątrobie poziom glutationu. Substancja ta jest silnym przeciwutleniaczem i skutecznie chroni  komórki wątroby przed wolnymi rodnikami. To też sprawia, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż roślina ta minimalizuje ryzyko raka wątroby. Ze względu na swoje właściwości jest on również polecany do detoksykacji organizmu po chemioterapii. W związku z tym, że łagodzi on skutki uboczne farmakoterapii, warto stosować go również ze względu na to, iż olej z ostropestu ochroni wątrobę przed efektami ubocznymi stosowania silnie działających leków1,3.

Źródła:

  1. Yun Zhu, S.,Jiang, N., Yang, J. i inni. 2018. Silybum marianum oil attenuates hepatic steatosis and oxidative stress in high fat diet–fed mice. W: Biomed Pharmacother. T: 100. s. 191–197.

  2. Gil’miiarova, F.N. Tutel’ian, V.A., Radomskaia, R.M. i inni. 2002. Biological value of Silybum marianum oil. W: Vopr Pitan. T: 71(4). s. 32–5.

  3. Fehér, P., Ujhelyi, Z., Vecsernyés, I i inni. 2015. Hepatoprotective effects of a self–micro emulsifying drug delivery system containing Silybum marianum native seed oil against experimentally induced liver injury. W: Pharmazie. T: 70(4), s. 231–8.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.