Ostropest plamisty znany jest w medycynie ludowej z wielu powodów. Jak się jednak okazuje, był on stosowany nie tylko w celu złagodzenia chorób wątroby, ale i w leczeniu zatruć muchomorem sromotnikowym. Jak to możliwe? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Jak olej z ostropestu działa na zatrucia?
Odtruwające właściwości ostropestu plamistego znane są ludzkości już od czasów starożytnej Grecji. To właśnie tam roślinę tą stosowano m.in. do leczenia chorób wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz do usuwania toksyn z organizmu. Co więcej, zawarta w nim sylimaryna czyni go niezwykle skutecznym antidotum na toksyny zawarte w muchomorze sromotnikowym.
Olej z ostropestu na choroby zakaźne
Badania dowodzą, że sylimaryna działa przeciwzapalnie. Wpływa ona bowiem na mediatory zapalne, a jednocześnie zwiększa proliferację limfocytów, co wspomaga organizm podczas leczenia chorób zakaźnych.
Olej z ostropestu chroni przed szkodliwym działaniem leków
Część testów klinicznych dowiodło też, że ostropest skutecznie chroni trzustkę przed uszkodzeniami wynikającymi ze stosowania leków zawierających cyklosporynę. Ponadto roślina ta działa osłonowo także na nerki osób stosujących leki nowotworowe w tym m.in. cisplatynę, acetaminofen oraz winkrystynę. Dotyczy to także wątroby – dowiedziono bowiem, że sylimaryna spowalnia tempo zwłóknienia wątroby na skutek alkoholu.
Olej z ostropestu na marskość wątroby
Alkohol stanowi jedną z najpopularniejszych toksyn, jaką wielu ludzi traktuje swoją wątrobę. Jak się jednak okazuje, regularne stosowanie oleju z ostropestu pomaga w leczeniu infekcji wirusowych wątroby oraz jej marskości. Po 6 miesiącach stosowania ostropestu u chorych z marskością wątroby zauważono znaczną poprawę histologiczną. Co ciekawe, wykazano również, że działa to również na pacjentów z ostrą chorobą wątroby.
Olej z ostropestu na zatrucie muchomorem
Muchomor to jeden z najbardziej śmiercionośnych grzybów w całej Europie, który w ciągu od 5 do 12 godzin od spożycia powoduje silne wymioty i biegunkę. Okazuje się jednak, że zawarta w ostropeście sylimaryna hamuje działanie zawartych w nim toksyn. Co więcej, pomaga ona również złagodzić nieprzyjemnie objawy zatrucia. Złagodzeniu ustępują nie tylko zaburzenia żołądkowo-jelitowe, ale również i inne reakcje alergiczne, w tym m.in. świąd, wysypka i egzema. Wystarczy jedynie 3 razy dziennie zastosować ok. 140-160 mg sylimaryny.
Biorąc pod uwagę, że stanowi ona ok. 1,5-3%, należałoby więc dziennie stosować ok. 250 ml oleju z ostropestu, co odpowiada wielkości szklanki. Olej ten można spożywać zarówno na czczo, jak i dodatek do potraw. Aby jednak nie utracił on swych cennych właściwości, nie należy go podgrzewać.
Bibliografia:
-
Boerth J, Strong KM. The clinical utility of milk thistle (Silybum marianum) in cirrhosis of the liver. J Herb Pharmacother. 2002;2:11-7.
-
Sonnenbichler J, Scalera F, Sonnenbichler I, Weyhenmeyer R. Stimulatory effects of silibinin and silicristin from the milk thistle Silybum marianum on kidney cells. Journal of Pharmacoligal Exp Ther. 1999;290:1375-83.
-
Lieber CS, Leo MA, Cao Q, Ren C, DeCarli LM. Silymarin retards the progression of alcohol-induced hepatic fibrosis in baboons. J Clin Gastroenterol. 2003;37:336-9.
-
Ferenci P, Dragosics B, Dittrich H, Frank H, Benda L, Lochs H, et al. Randomized controlled trial of silymarin treatment in patients with cirrhosis of the liver. J Hepatol. 1989;9:105-13.
-
Salmi HA, Sarna S. Effect of silymarin on chemical, functional, and morphological alterations of the liver. A double-blind controlled study. Scan J Gastroenterol. 1982;17:517-21.
-
Rainone F. 2005. Milk thistle. W: American Family Physician. V: 72(7). s.: 1285-1308.