Olej lniany zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy

Olej lniany tłoczony na zimnoZazwyczaj pisze się o przeciwnowotworowych właściwościach tłoczonego na zimno oleju lnianego, nazywanego niekiedy także olejem budwigowym – ze względu na używanie go w terapii nazywanej dietą dr Budwig. Olej ten ma jednak więcej tajemnic, które naukowcy powoli odkrywają.

Wiadomo, że olej lniany jest jednym z najlepszych źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, których niedobory prowadzą (co zauważyła wspomniana wcześniej dr Johanna Budwig) do występowania szeregu przewlekłych chorób oraz uniemożliwiają prawidłowy rozwój ludzkiego organizmu.

Okazuje się jednak, że olej lniany może być sprzymierzeńcem kobiet chcących się ustrzec osteoporozy. Dowiodły tego badania laboratoryjne przeprowadzone przez badaczy z Narodowego Centrum Badawczego w Kairze.

Mówienie o 100-procentowej pewności jest niewskazane, gdyż naukowcy opierają swoje założenia na analizie danych pochodzących z badań na szczurach. Dokładnie rzecz biorąc było to 70 samiczek. U 30 z nich sztucznie wywołano menopauzę, a u części zdiagnozowano cukrzycę.

Zwierzęta podzielono na grupy: grupę kontrolną, grupę, której podawano placebo, grupę szczurów ze zdiagnozowaną cukrzycą, grupę ze sztucznie wywołaną menopauzą i grupę mieszaną, u której cukrzycy towarzyszyły objawy menopauzy. Część szczurów z trzech grup objętych chorobą i/lub sztucznie wywołaną menopauzą dostawała codziennie porcję oleju lnianego.

W czasie badań zaczęła ujawniać się pewna prawidłowość. Otóż szczury dostające olej lniany miały we krwi inne stężenia substancji towarzyszących rozwojowi cukrzycy oraz osteoporozy – insulinoopornego czynnika wzrostu IGF-1 oraz osteokalcyny (białka wiążącego kationy wapnia).

Szczury ze sztucznie wywołaną menopauzą miały największe stężenia wspomnianych substancji, szczury cierpiące na cukrzycę, ale u których zachowano zdrowej jajniki, miały ich mniej – co sugeruje, że cukrzyca jest związana z większym ryzykiem wystąpienia osteoporozy niż menopauza.

U wszystkich poziom IGF-1 i osteokalcyny wracał do normy, gdy przez dwa miesiące podawano im olej lniany.

Polepszeniu uległy także inne parametry, które pierwotnie nie były brane pod uwagę, ale które badano jakoby przy okazji prowadzenia badania głównego.

Egipscy specjaliści w swoich publikacjach podkreślali, że wyrównanie poziomów innych substancji może być związane z wysyceniem organizmów szczurów nienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3, które m.in. zabezpieczają przemiany prowadzące do tworzenia się macierzy kości i ich mineralizacji.

Kolejny raz okazało się, że obserwacje i badania prowadzone przez dr Budwig i jej wybór oleju lnianego jako głównego składnika diety wysycającego organizm kwasami omega-3 był słuszny. Więcej na temat diety dr Budwig i zalet tłoczonego na zimno oleju lnianego dowiecie się Państwo z innych artykułów dostępnych w kategorii „ciekawostki”.

Zachęcamy także do kupna naturalnego, tłoczonego na zimno oleju lnianego, który nie tylko jest wspaniałym suplementem diety, ale także naturalnym kosmetykiem.

Olej lniany kupisz w naszym sklepie internetowym.

Informacje dotyczące właściwości oraz działania oferowanych produktów zostały przygotowane na podstawie materiałów ogólnodostępnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *