Olej lniany zamiast ryb?

Olej lniany tłoczony na zimnoCzęść osób z różnych powodów nie chce lub nie może spożywać ryb. Czy można im polecić olej lniany, a jeśli tak, to dlaczego?

Dietetycy twierdzą, że ryby są o wiele zdrowsze od mięsa zwierząt przeznaczonych do uboju, a ich białko lepiej się przyswaja, dlatego proponują, żebyśmy jedli je przynajmniej dwa razy w tygodniu. Dieta obfitująca w ryby sprawia, że naszym organizmom nie brakuje witamin z grupy B oraz rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D i E. Ryby zawierają także składniki mineralne: fosfor, potas, magnez, wapń, żelazo, cynk, miedź, mangan, jod.

To jednak nie wszystko. Niewątpliwie cennymi substancjami, których dostarczamy do naszych organizmów jedząc ryby są wielonienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Tłuszcze te mają udział w tak wielu procesach zachodzących w ludzkim ciele, że skutki ich niedoboru bywają po prostu tragiczne.
Bardzo wiele tzw. chorób cywilizacyjnych związanych jest pośrednio ze zbyt małą obecnością NNKT, są to m.in.: zawał mięśnia sercowego, miażdżyca, nowotwory, choroby autoimmunologiczne, a dodatkowo zaburzenia umysłowe – widoczne szczególnie u niedożywionych dzieci lub dzieci, których matki nie dostarczały odpowiedniej ilości kwasów omega-3 w czasie ciąży.

Przy niedoborach stany chorobowe pojawiają się w stosunkowo krótkim czasie, choć bywa, że symptomy mogą być zignorowane. Pogorszeniu ulega stan skóry, rany przestają się goić, spada odporność organizmu, pojawiają się bóle mięśni oraz problemy z oczami.
To właśnie dlatego ci, którzy rezygnują z jedzenia ryb powinni poszukać dobrego źródła NNKT. Takim źródłem jest właśnie tłoczony na zimno olej lniany.

Olej lniany nie tylko zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, ale dostarcza ich w sposób należycie zbilansowany, tj. w odpowiednich proporcjach. Dodatkowo obfituje w witaminę E (witaminę młodości).

Okazuje się zatem, że tłoczony na zimno olej lniany może być jednym z najważniejszych składników zbilansowanej diety osób, które zrezygnowały z jedzenia ryb.

Olej lniany kupisz w naszym sklepie internetowym.

Informacje dotyczące właściwości oraz działania oferowanych produktów zostały przygotowane na podstawie materiałów ogólnodostępnych.

Jedna myśl nt. „Olej lniany zamiast ryb?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *