Naturalne oleje posiadające dobroczynne właściwości znane są już od czasów starożytnych. Jednym z najbardziej popularnych, cenionych i zdrowych produktów jest olej tłoczony na zimno z nasion lnu. Jego szerokie zastosowanie znajdziemy zarówno w codziennej w diecie, przy problemach skórnych a także w kosmetologii. Siemię lniane stosowane do produkcji oleju lnianego wykorzystywane było już w starożytnej Grecji, Rzymie i w Azji. Obecnie udowodniono, że prozdrowotne właściwości zawarte w oleju lnianym są wynikiem wyjątkowej kompozycji wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.
Wpływ kwasów omega 3 i omega 6 w oleju lnianym
Spośród dostępnych olejów roślinnych, to akurat olej lniany posiada najlepszy stosunek zawartości kwasów omega-3 do omega-6. Wynika to z tego, że w swoim składzie posiada niewiele kwasów tłuszczowych nasyconych, ale za to jest bogaty w witaminę E. Olej lniany tłoczony na zimno zawiera nie tylko cenne wartości dietetyczne, ale znacząco przyczynia się na stan naszego zdrowia. Znajdujące się w oleju lnianym kwasy tłuszczowe są zdolne do redukowania stężenia triacylogliceroli (tłuszczów prostych) w osoczu krwi, regulując tym samym ciśnienie krwi. Kwasy omega 3 i omega 6 mają działanie przeciwzakrzepowe, dzięki czemu hamują rozwój choroby niedokrwiennej serca. Działają przeciw nowotworowo oraz poprawiają ogólny stan zdrowia naszej stan skóry i włosów. Len genetycznie zmodyfikowany w postaci opatrunku potrafi działać jak naturalny antybiotyk. Co więcej, według przeprowadzonych badań u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, olej lniany przyczynił się znacząco na poprawę wyników. Stosowanie oleju tłoczonego na zimno w codziennej diecie ma niezwykły wpływ na proces obniżania złego cholesterolu w organizmie człowieka. Wpływa to nie tylko na ogólną poprawę naszej kondycji, ale na układ całego organizmu.
Olej lniany w kuchni- zastosowanie
Już niewielka ilość oleju może znacząco wpływać na poprawę naszego zdrowia. Warto jednak pamiętać, że olej lniany nie jest stosowany do smażenia i gotowania, ponieważ podczas obróbki cieplnej traci większość zdrowotnych właściwości. Nadaje się tylko do spożywania na zimno, dlatego tak często wykorzystywany jest w kuchni jako dodatek do dań bądź niskokalorycznych sałatek. Co ciekawe olej lniany możemy spożywać profilaktycznie, po jednej łyżce nawet do 6 razy dziennie. Jeżeli chodzi o przechowywanie, należy pamiętać, aby olej zawsze znajdował się w lodówce i był spożyty w ciągu jednego miesiąca. Tylko w taki sposób nie straci swoich cennych wartości. Pewnie wiele osób się zastanawia, jak smakuje olej lniany? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób jest produkowany, jednak najczęściej posiada charakterystyczny posmak. Pamiętajmy, aby wybierać najlepszej jakości produkty, tylko ze sprawdzonego źródła, aby były świeże i aromatyczne.
Olej lniany na problemy skórne i nie tylko
Olej lniany ma także szerokie zastosowanie zewnętrzne i może być stosowany na skórę twarzy, szyi i głowy a także na włosy. Ważne, aby po każdym domowym zabiegu pielęgnacyjnym, dokładnie i bardzo delikatnie spłukać olej ze skóry głowy. Kilka kropel oleju można również dodawać do ulubionych kosmetyków (kremów, maseczek, odżywek do włosów). Olej lniany może być wykorzystywany także przy atopowym zapaleniu skóry, ponieważ posiada działanie przeciwzapalne i regenerujące, łagodzące objawy choroby szczególnie u małych dzieci.
Źródło:
Walczak-Zeidler K., Felczak-Guzik A., Nowak I., Oleje roślinne stosowane jako surowce kosmetyczne – leksykon, Cursiva, Kostrzyn 2012.
Achremowicz K., Szary-Sworst K., Wielonienasycone kwasy tłuszczowe czynnikiem poprawy stanu zdrowia człowieka, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2005, 3(44), s. 23–35.111.
Marciniak-Łukasiak K., Rola i znaczenie kwasów omega-3, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 6 (79), 2011, s. 24–35.
Zielińska A., Nowak I. Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce. Chemik 2014; 68 (2): 103–110.
Silny W. Atopowe zapalenie skóry. Termedia, Poznań 2012