czarnuszka

Czarnuszka na włosy

Pochodząca z Iraku i Turcji czarnuszka obecnie uprawiana jest na niemal całym świecie. Roślina doceniana jest za jej właściwości lecznicze i pielęgnacyjne, a także piękny wygląd kwiatów w okresie kwitnienia. Czarnuszka znana jest już od starożytności, stąd nie dziwi fakt jej ciągłego wykorzystywania przez cywilizacje. Za co roślina uwielbiana jest obecnie i jak bardzo pomocna okazuje się czarnuszka na włosy?

Czarnuszka, czyli roślina o wielu zastosowaniach

Na temat leczniczych właściwości rośliny można rozmawiać godzinami. Złośliwi twierdzą, że czarnuszka leczy wszystko, poza śmiercią. Jest w tym wiele prawdy, choć oczywiście nie można stwierdzenia traktować zupełnie dosłownie! Badania pokazują, że roślina ma swój pozytywny wpływ w leczeniu i profilaktyce alergii, anemii, a nawet stanów zapalnych. Dzięki składnikom zawartym w czarnuszce organizm lepiej radzi sobie z nadciśnieniem, kamieniami nerkowymi, czy cukrzycą. Ziarenka rośliny zawierają w sobie bowiem takie elementy, jak kwasy tłuszczowe, tymochinon, czy biotynę – to one odpowiedzialne są za tak szerokie spektrum działania rośliny.

Czarnuszka wykorzystywana jest przez ludzi w formie ziaren lub olejku. W pierwszym przypadku roślinę można spotkać przede wszystkim w kuchni – stanowi ona doskonałą przyprawę do chleba, past, czy mięsa. W drugim przypadku mowa o przyjmowaniu czarnuszki w formie płynnej, jako „syropu” wspomagającego organizm. Warto jednak skupić się na tym, co dla nas najważniejsze — poza wymienionymi zastosowaniami regularne spożywanie czarnuszki pozytywnie wpływa na kondycję włosów!

Co z wpływem czarnuszki na włosy?

Również z punktu widzenia urody czarnuszka jest rośliną niezwykle wartościową. Zawarta w niej biotyna, a także witaminy mają pozytywny wpływ na kondycję skóry i włosów, poprawiając ich wygląd i zapobiegając niszczeniu. Po pierwsze regularne przyjmowanie czarnuszki zapobiega łysieniu. Już po kilkunastu dniach przyjmowania naparów z rośliny można zauważyć mniejszy problem z dolegliwością. Podobny wpływ zauważą osoby skarżące się na wypadanie włosów — dzięki czarnuszce ich ilość pozostająca na szczotce znacząco się obniży. Co jednak najważniejsze, roślina pozytywnie wpływa na porost włosów, zwiększając ich gęstość i objętość.

Wpływ czarnuszki zauważą również osoby skarżące się na problemy ze skórą na głowie. Dzięki roślinie ułatwiona jest walka z łupieżem, który może powodować spory dyskomfort. Poza tym czarnuszka pomaga z uciążliwym swędzeniem skóry głowy, gdy te wywołane jest przez stan zapalny. Roślina trafia w źródło problemu, eliminując mikroelementy odpowiedzialne za swędzenie.

Kompleksowa terapia włosów

Dzięki stosowaniu czarnuszki poprawia się nie tylko wewnętrzna struktura włosów, lecz również ich wygląd. Jak podkreślają osoby regularnie przyjmujące roślinę w celu poprawy kondycji włosów, stały się one lśniące, mniej łamliwe, a przede wszystkim sprężyste. Do ich pielęgnacji poleca się w szczególności olej z czarnuszki pity z łyżeczki i/lub wmasowywany w powierzchnię włosów. Najlepiej mieszankę zawierającą czarnuszkę pozostawić na głowie do 30 minut i wetrzeć w skórę głowy. Następnie odżywkę wystarczy spłukać wodą. Zabieg powinien być powtarzany kilka razy w tygodniu dla uzyskania najbardziej zadowalających efektów. Kobiety i mężczyźni stosujący zarówno czarnuszkę w formie odżywki, jak i leczniczego syropu podkreślają jej pozytywny wpływ na wygląd włosów – wspierane od wewnątrz i z zewnątrz stają się odżywione, błyszczące i zdrowe.

Zbawienne właściwości czarnuszki znane są już od starożytności. W miarę upływu lat odkrywano kolejne zastosowania rośliny, zachwycając się jej wszechstronnością i skuteczną walką z dolegliwościami organizmu. Okazuje się, że dzięki swoim mikroskładnikom czarnuszka przydatna jest również w walce o zdrowe włosy. Biotyna i witaminy wspólnie wpływają na poprawę kondycji włosów, zmniejszając ich łamliwość i poprawiając połysk. Każdy, kto choć raz miał okazję wypróbować działanie czarnuszki na sobie jest pod wielkim wrażeniem jej właściwości!

Informacje dotyczące właściwości oraz działania oferowanych produktów zostały przygotowane na podstawie materiałów ogólnodostępnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *